• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Karta uprawnia do leczenia w Europie. Wyrób ją w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia

22 czerwca 2017

Coraz więcej osób wyjeżdżających na wakacje za granicę wyrabia w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawniającą do leczenia poza krajem. W radomskim oddziale Funduszu na dokument trzeba czekać w kolejce.

 

ekuz-awers

 

Dlatego – jak informuje rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Andrzej Troszyński – w najbliższą  siedziba funduszu w Radomiu przy ul. Piastowskiej będzie czynna w sobotę, 24 czerwca, w godz. 8 – 16.  Jednocześnie MOW NFZ, dokładając wszelkich starań, aby czas oczekiwania na wyrobienie EKUZ był jak najkrótszy, podwoił liczbę stanowisk, przy których można wyrobić kartę – dodaje rzecznik. Przypomina, że Mazowiecki OW NFZ czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, a w czwartki od 8 do 18.

EKUZ uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Aby otrzymać EKUZ, należy wypełnić wniosek i przynieść go do siedziby oddziału NFZ bądź delegatury. Karta wydawana jest od ręki.

Podpisany wniosek lub jego skan można także przesłać pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP, bądź faksem. Jeśli wniosek prześlemy, EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób – kartę można odebrać osobiście w oddziale, bądź delegaturze NFZ Mazowsze lub wskazać adres, na który zostanie przesłana.

Każdy zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

kat

Tags

Dodaj komentarz