• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejna kamienica w Rynku będzie remontowana. Kiedyś mieściła się w niej apteka

22 lutego 2019

Zabytkowa kamienica pod nr 12 w Rynku, czyli tam gdzie mieściła się przez wiele lat apteka Kasprzykowskich, będzie remontowana. A z nią kolejna, przy Wałowej 22 wraz z otoczeniem. Renowacja ma kosztować spółkę Rewitalizacja około 5 mln zł; 2,8 mln zł pozyskała z funduszy unijnych, resztę ma dołożyć z własnych pieniędzy.

Kamienicę czeka remont

Kamienicę czeka remont

 

W przetargu na remont ogłoszonym przez Rewitalizację wpłynęły trzy oferty. Jak wynika i informacji zawartych w Biuletynie Informacji Publicznej Rewitalizacji „ES-BUD” z Bielichy zaproponowało za wykonaniem prac 4 mln 770 tys. zł, Korporacja Budowlana DARCO z Radomia niewiele ponad 4 mln 596 tys. zł, a WBM Inwestycje z Radomia – 5 mln zł.

Zakres robót jest duży, bowiem Rewitalizacja chce wyremontować 13 lokali mieszkalnych i jeden usługowy. Na liście prac w budynku pod numerem 12 wraz z oficynami znajdują się m.in.: wzmocnienie fundamentów związane z pogłębieniem piwnic; uzupełnienie ewentualnych braków w ścianach istniejących i dobudowa nowych w oficynach związanych ze zmianą geometrii klatek schodowych i zmianą układu stropów; osuszanie, odgrzybienie, usunięcie zasolenia, fundamentów i ścian budynku; wykonanie nowych posadzek w piwnicach oraz na parterach niepodpiwniczonych części budynków; wymiana stropów w budynku kamienicy i oficyn; wzmocnienie lub wykonanie od podstaw balkonów z uwagi na zbyt duże ugięcie; wymiana więźby i pokrycia; remont schodów zewnętrznych; wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, w zależności od potrzeb – naprawa lub wymiana tynków; naprawa lub w przypadku ubytków odtworzenie gzymsów, detali architektonicznych wsporników, balustrad balkonów.

Nieco mniej zmian wymaga kamienica przy Wałowej 22. To konieczność m.in.: osuszania, odgrzybienia, usunięcia zasolenia, fundamentów i ścian piwnic; zabezpieczenia antykorozyjnego, a w razie potrzeby wymiany elementów stalowych podpierających strop nad piwnicą. Trzeba też wykonać nowe posadzki w piwnicach oraz na parterach niepodpiwniczonych części budynków; wyremontować schody wejściowe do piwnic, wymienić stolarkę okienną i drzwiową, wykonać instalację centralnego ogrzewania.

Zwycięzca przetargu będzie miał czas na przeprowadzenie wszystkich robót czas do końca września 2020 roku.

Przypomnijmy: w kwietniu ma być gotowy po renowacji ratusz w Rynku, trwają prace przy kamienicy Deskurów (obie inwestycje prowadzi miasto), a Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowuje się do odnowienia Domów Gąski i Esterki. W tym przypadku roboty sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego.

bdb

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz