Kolejna wystawa w „Malczewskim”. Muzeum pokaże portrety i autoportrety z końca XX w.

14 lipca 2022

„Polskie malarstwo portretowe u schyłku XX wieku” – to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zobaczymy na niej prace ze zbiorów dawnego BWA w Radomiu. Wernisaż w piątek, 15 lipca o godz. 17.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Zaprezentowane zostaną portrety i autoportrety polskich artystów z lat 70.i 80. XX wieku, stanowiące niegdyś kolekcję radomskiego oddziału Biura Wystaw Artystycznych, która została wpisana na inwentarze "Malczewskiego" po likwidacji BWA  w 1991 r. Wybrane prace malarskie eksponowane były podczas kolejnych Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego” w latach 1978-1990 w Radomiu, w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie w 1984 r., oraz w innych oddziałach Galerii BWA na terenie całego kraju, a także instytucjach zagranicznych (Bułgaria, Czechosłowacja /CSRS/, Niemcy/NRD/, Wielka Brytania).

Kolekcja wchodziła w skład unikalnej stałej Galerii Autoportretu Współczesnego zorganizowanej przez radomski oddział BWA i jej dyrektorkę Ewelinę Pierzyńską - Jelską. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. portrety i autoportrety Stanisława Baja, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Antoniego Fałata, Ludwika Jaksztasa, Witolda Tomasza Kowalskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego, Leszka Sobockiego, Wiesława Szamborskiego.

Tags