Kolejne ambulanse dla radomskiego pogotowia. W zakupie pomógł samorząd Mazowsza

14 stycznia 2021

Nowy ambulans trafił do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To trzeci pojazd, w zakupie którego finansowo uczestniczył ostatnio samorząd województwa mazowieckiego. Tabor, którym obecnie dysponuje pogotowie jest mocno eksploatowany. Codziennie „w miasto” wyjeżdża z pomocą 15 zespołów.

 

 

Z nowej karetki cieszy się dyrektor pogotowia ratunkowego w Radomiu. - To nie jest jedyna pomoc, jaką otrzymujemy z samorządu Mazowsza, bo otrzymaliśmy stamtąd w czasie pandemii: to są bardzo duże ilości środków ochrony osobistej, jak kombinezony, maski, przyłbice, rękawice, płyny dezynfekcyjne. Bez tego byłoby nam bardzo trudno funkcjonować - zapewniał dr Piotr Kowalski, dziękując wicemarszałkowi Mazowsza Rafałowi Rajkowskiemu. 

- Chcę podziękować dzisiaj za tę piękną współpracę, za rozmowę. Na początku pandemii było wiadomo, że radomskie pogotowie potrzebuje nowego sprzętu. Miałem tego pełną świadomość. Ten zakup to efekt zrozumienia i mojego zaangażowania. Musimy sobie uświadamiać, że choć samorząd województwa ma "swoje" stacje Meditransu, to ratownictwo medyczne dotyczy wszystkich mieszkańców Mazowsza bez względu na to komu zespoły ratownictwa podlegają - zaznacza Rafał Rajkowski. Zapowiedział, że w tym roku samorząd województwa sfinansuje dla radomskiej stacji kolejne dwie specjalistyczne karetki.

Dr Kowalski podkreśla, jak ogromnym walorem jest to, że karetki są nowe. - Jest więc mniejsze zagrożenie, że gdzieś nie dotrzemy, a dojedziemy sprawnie i szybko, jak tylko to jest możliwe do pacjenta, który jest w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego - mówi dyrektor pogotowia. Nie bez znaczenia jest również to, że wyposażenie ambulansów jest coraz nowocześniejsze i mniej zawodne.

Wśród ambulansów, o które w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzbogaciło się radomskie pogotowie jest rodzaj busa osobowego, który jest bardzo przydatny przy przewożeniu np. pacjentów domów pomocy społecznej, gdzie potwierdzono ogniska koronawirusa.

Codziennie na ulice Radomia wyjeżdża 15 zespołów ratownictwa medycznego, do tego dochodzą trzy zespoły transportu międzyszpitalnego i jedna karetka sanitarna. Jeden ambulans przejeżdżą rocznie około 60 tys. km. Dla bezpieczeństwa powinien być wymieniany co cztery lata.

bdb

 

 

Tags