• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejne Czarne Punkty nad wodą. W tych miejscach kąpiel jest bardzo niebezpieczna

14 lipca 2020

Osiem nowych Czarnych Punktów Wodnych pojawi się w tym roku na terenie województwa mazowieckiego. Staną one m.in. w Jagodnie nad zalewem, Jasieńcu Iłżeckim przy wyrobisku pokopalnianym i Wilczkowicach Górnych na Wiśle.

 

280616czarnypunkt

 

Niebezpieczne miejsca zostaną oznakowane specjalnymi tablicami. – – Mamy nadzieję, że te tablice będą impulsem dla wypoczywających do zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w czasie wakacji, gdy najwięcej osób planuje wypoczynek nad wodą. Trzeba podkreślić, że są to punkty, w których nie należy się kąpać. Są to miejsca, w których giną ludzie, a zatem kąpiel w nich jest bardzo niebezpieczna – podkreśla podinsp. Agnieszka Guza z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Pieniądze na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Natomiast miejsca, w których zostaną ustawione wytypowała policja. W sumie w całym województwie oznakowane będą 123 miejsca.

Statystki mówią same za siebie. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło  w sumie 57 osób, w tym 5 kobiet, 49 mężczyzn i 3 dzieci. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach. Dużym problemem jest też nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli, bo to właśnie tu dochodzi do utonięć. Największe niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz