Kolejne dzieło dla muzeum Malczewskiego. To „Portret kobiety z Bałkanów” Wacława Koniuszki

5 maja 2022

Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego trafił obraz olejny „Portret kobiety z Bałkanów”. Jego autorem jest Wacław Józef Koniuszko, który dobrze znał się z patronem radomskiej instytucji. Na zakup dzieła samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 54 tys. zł.

 

fot. Materiały prasowe/UMWM

 

Obraz przekazał dziś muzeum wicemarszałek Rafał Rajkowski. Pierwsza okazja do obejrzenia będzie już 14 maja, podczas Nocy Muzeów. ­– Placówka wciąż się rozwija i potrafi korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Przykładem mogą być wirtualne spacery. Dwa tygodnie temu trafiły tu unikatowe księgi gości  restauracji Stanisława Wierzbickiego, a dziś przekazujemy obraz Wacława Koniuszki – przypomina marszałek.

Wacław Koniuszko był w swojej epoce cenionym twórcą, a jego dzieła znajdują się dziś w kolekcjach największych muzeów w kraju. Był rówieśnikiem i kolegą Jacka Malczewskiego, patrona muzeum, który wykonał jego portret w 1896. Z powodu nieuleczalnej choroby malarz działał aktywnie tylko przez dwadzieścia lat.

Świetny portrecista

Obrazy Koniuszki to głównie nastrojowe nokturny z dzielnicy Kazimierz, sylwetki krakowskich Żydów, portrety wytwornych dam i wnętrza wiejskich chałup. Był świetnym portrecistą. Portret Bałkanki musiał powstać podczas zagranicznych studiów Koniuszki, najprawdopodobniej na przełomie lat 70.
i 80. XIX stulecia. Regionalny strój sportretowanej kobiety sugeruje tutaj rejon Bałkanów.
Trudno dziś precyzyjnie powiedzieć, czy jest to reminiscencja egzotycznej podróży, czy jedynie studium ludowego typu kultywowane podczas kursów malarstwa. Inne prace malarza sugerują, że fascynował go niezmiernie świat obcych kultur.

Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zauważa, że kolekcja muzealna cały czas się powiększa. – To arcydzieło polskiej sztuki malarskiej będzie można podziwiać od 14 maja w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku - zaznacza.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego muzeum nabyło m.in. „Portret Zofii Atteslanser” Jacka Malczewskiego, księgi gości restauracji Stanisława Wierzbickiego czy obraz Władysława Szulca „Stare domy w Rynku” z wizerunkiem Domów Gąski i Esterki.

Decyzją radnych województwa mazowieckiego do radomskiego muzeum trafi w tym roku ponad 4,6 mln zł na inwestycje. Z tej puli za 54 tys. zł został zakupiony obraz Wacława Koniuszki.

kat

 

 

Tags