• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Konawirus. Do pracy w szpitalu zgłosiły się trzy osoby z 16 skierowanych

7 kwietnia 2020

Do grupy 182 osób zarażonych koronawirusem w szpitalu na Józefowie dziś dołączyły dwie kolejne – jedna z personelu medycznego i jeden pacjent. Obie z oddziałów, gdzie zostało już stwierdzone ognisko epidemiologiczne. Pracownik jest już izolowany, natomiast pacjent został przewieziony do placówki przy Tochtermana.

 

P1240871

 

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny nadal boryka się z problemami kadrowymi. Obecnie na zwolnieniach lekarskich, opiece na małoletnie dziecko, bądź na kwarantannach przebywa ponad 500 osób. Wprawdzie wojewoda skierował do szpitala 16 osób do pracy (osiem pielęgniarek i ośmiu lekarzy), ale do pracy zgłosiły się tylko trzy pielęgniarki. – Poza nimi nie pojawił się nikt więcej – podkreśla Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS.

Nie zmieniła się sytuacja na poszczególnych oddziałach. Obie interny, oddziały neurologiczny, rehabilitacyjny nie przyjmują pacjentów. W weekend okazało się, że ogniska koronawirusa pojawiły się także na onkologii i chirurgii. – Rozpoczęła się wymiana pacjentów pomiędzy szpitalami – przyjmujemy  pacjentów „ujemnych”, my natomiast przekazujemy „dodatnich” – wyjaśnia rzeczniczka.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zamówił dla szpitala pięć respiratorów wysokiej klasy na oddział anestezjologii i intensywnej terapii, siedem aparatów do dezynfekcji pomieszczeń wraz z zestawem środków biobójczych oraz 150 pięciolitrowych pojemników płynów do dezynfekcji. – To wsparcie jest dla nas bardzo ważne, w szczególności w respiratory, które są priorytetem w leczeniu pacjentów niewydolnych oddechowo, a z takimi dolegliwościami mogą zmagać się chorzy na COViD-19 – podkreśla Gajewska.

Szpitalowi pomagają również osoby prywatne lub firmy, które ofiarowują maseczki, w tym profesjonalne maski FFP3, płyny do dezynfekcji, przyłbice, soki, wody, artykuły spożywcze, owoce oraz posiłki (obiady). – Wszystkim bardzo dziękujemy. Otrzymujemy również darowizny pieniężne z przeznaczeniem na zwalczanie COVID-19 – dodaje Karolina Gajewska.

bdb

Tags

Dodaj komentarz