Koncert na 122 instrumenty

19 lipca 2007
Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Koncertowa Northamtonshire zagra w radomskiej katedrze. To zespół cieszący się znakomitą reputacją wśród tego typu grup w Wielkiej Brytanii.

Orkiestra zrzesza najbardziej utalentowaną młodzież ze szkół znajdujących się w obrębie okręgu Northampton. Raz w roku, w lipcu, odbywają się przesłuchania, które są otwarte dla wszystkich szkół i nie mają ograniczeń wiekowych. W ramach działalności kolegium okręgu Northamptonshire istnieje około 30 zespołów wliczając orkiestry, zespoły kameralne, chóry i zespoły muzyki folkowej i jazzowej.

Radomski koncert to pomysł Barbary Paul, która objęła również opieką artystyczną całe przedsięwzięcie.  - Dwa lata temu byłam na koncercie tego zespołu w Przemyślu i uznałam, że trzeba zrobić wszystko, żeby  sprowadzić go do Radomia - wyjaśnia nauczycielka wychowania muzycznego w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Radomiu. W katedrze będzie można usłyszeć muzykę nieznanych raczej u nas kompozytorów, ale naprawdę warto przyjść do katedry.

Orkiestra składa się z dwóch zespołów. Pierwszy - Northamptonshire County Youth Brass Band dyrygowany jest przez Bradley'a Turnbull'a. Założony  został 39 la temu. Do tej pory zarządzały nim 22 osoby. Dwa lata temu Bradley Turnbull objął stanowisko i od tego czasu udało mu się dopracować wykonania i opracować całkiem nowy repertuar. Podobnie jak grupa koncertowa, uprzednio odwiedzili Polskę dając koncert w Krakowie i Zakopanem.

Drugi zespół - Northamptonshire County Youth Concert Band jest dyrygowany przez Peter'a Smalley'a. To grupa, która regularnie bierze udział w Krajowym Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym .
- Obie orkiestry liczą łącznie 122 członków i co dwa lata wspólnie podróżują po Europie prezentując swoje wykonania utworów klasycznych na koncertach w salach koncertowych , kościołach i podczas festiwali krajowych i międzynarodowych - opowiada Paul. W tym roku odwiedzili Polskę zagrają koncerty w Przemyślu, Wrocławiu, Radomiu i Warszawie.

Koncert odbędzie się 21 bm. (sobota) o godz.19 w radomskiej katedrze.