• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koncert w Kawiarni Artystycznej. Kari Sál i Adam Bałdych po raz pierwszy w Radomiu

7 grudnia 2018

Dzisiaj, 7 grudnia, o godz. 19 w „Kawiarni Artystycznej” po raz pierwszy w Radomiu wystąpi Kari Sal i jeden z najwybitniejszych skrzypków w Europie – Adam Bałdych. To trzecia odsłona realizowanego z Fundacją Polski Jazz projektu propagującego muzykę jazzową, odkrywającego szerokie spektrum jej możliwości.

 

kari

 

Kari Sál to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Wychowała się w Bieszczadach, z których czerpie inspiracje: ich natury, piękna i bogactwa kolorów, co można usłyszeć w jej muzyce i tekstach. Pod koniec października ukazał się debiutancki album Kari Sál „Betesda”, który został doceniony przez krytyków muzycznych w Polsce i za granicą. Tytułowy utwór powstał na specjalne zamówienie Wędrownego Festiwalu Kolory Polski organizowanego przez Łódzką Filharmonię.

Betesda to muzyka uduchowiona. Stworzona pod wpływem malarstwa, podróży do Islandii, gdzie w małej miejscowości Kirkjubæjarklaustur Kari napisała większość utworów. Wielokulturowość i jej dialog ma więc swoje odzwierciedlenie w jej muzyce. Zawiera ona w sobie elementy jazzu, muzyki poważnej i world music. W warstwie lirycznej, w większości znalazły się autorskie teksty Kari, jak również utwory apokryficzne z połowy VI wieku.

„Betesda to płyta wielkiej urody z głosem o zaskakującej w dzisiejszym świecie szlachetności i prostocie. Świetny album, a Kari Sal jest postacią, na którą powinniśmy już dziś zwrócić uwagę!” – ocenia Marcin Kydryński.

Skład zespołu: Kari Sál – wokal; Stanisław Słowiński – skrzypce; Kasia Pietrzko – fortepian; Michał Kapczuk – kontrabas; radomianin Patryk Dobosz – perkusja; Adam Bałdych – skrzypce.

Na uwagę zasługuje fakt, że w Radomiu będziemy gościć jednego ze światowej klasy wirtuozów skrzypiec  Adama Bałdycha, uznawanego za największą nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej.  Urodzony w 1986 r. w Gorzowie Wielkopolskim, skrzypek, kompozytor, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W wieku 16 lat został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w kraju i za granicą. W ramach różnorodnych projektów artystycznych występuje z charyzmatycznymi osobowościami międzynarodowej sceny muzycznej. Nagrywa dla renomowanej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT Music.

Artysta, prócz niespotykanej wirtuozerii, ceniony jest za oryginalne brzmienie i dorobek kompozytorski; świadomie nawiązuje do rodzimych tradycji wykonawczych, zacierając granice między muzyką poważną i jazzową. Oprócz olbrzymiej aktywności koncertowej, działa też jako kompozytor; tworzy m.in. muzykę teatralną, współpracując z wieloma reżyserami.

Bilety w cenie 30 zł na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona.

 

Tags

Dodaj komentarz