• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Kardiolodzy z miejskiego szpitala operowali zakażonego pacjenta!

8 kwietnia 2020

Nie tylko złe wiadomości napływają ze szpitali. W placówce przy Tochtermana lekarze wykonali u ponad 70-letniego pacjenta z COVID-19 koronarografię, a następnie angioplastykę tętnicy wieńcowej. Uratowali mu tym samym życie.

 

Zdjęcie ilustraxcyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

– Zabieg przeprowadzony u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem jest pionierski na Mazowszu. Był on konieczny, ponieważ pacjent mógł umrzeć – podkreśla dr n. med. Wojciech Dworzański, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Pacjent, mieszkaniec powiatu grójeckiego trafił do szpitala w Radomiu w nocy z wtorku na środę z objawami ostrego zespołu wieńcowego z powikłanym wstrząsem kardiologicznym. Zabieg przeprowadził zespół specjalistów Zakładu Hemodynamiki RSZS, a polegał on na wykonaniu  koronarografii, a następnie angioplastyki tętnicy wieńcowej.

Zasadnicza zmiana w przebiegu zabiegu dotyczyła konieczności zachowania bezwzględnego reżimu epidemiologicznego. Konieczne było zabezpieczenie zespołu operującego przed zarażeniem wirusem. W takiej sytuacji niezbędne było oczywiście zapewnienie personelowi kombinezonów i ubrań ochronnych. – Zastosowane środki ochrony nie mogły w żaden sposób wpływać na przebieg operacji i na precyzję wykonania zabiegu – zaznacza dr Dworzański.

Operacja się udała, pacjent w stanie stabilnym ciężkim przebywa pod opieką lekarzy i pielęgniarek oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii RSS.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz