• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Miejski szpital przygotowuje łóżka dla zarażonych

19 października 2020

Około 60 łóżek – poza oddziałem zakaźnym – czeka już na pacjentów zarażonych koronawirusem w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Docelowo ma być ich 200. –  Systematycznie przygotowujemy się do zapewnienia kolejnych – zapewnia wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

   

Jak już pisaliśmy, po trzech tygodniach funkcjonowania jako placówka wielospecjalistyczna (od 1 kwietnia do 28 września była jednoimienna), RSS ponownie ma być gotowy na przyjęcie chorych tzw. covidowych. Wojewoda mazowiecki polecił dyrekcji szpitala, by "natychmiast" zapewniła potrzebującym pacjentom 200 miejsc. Ta wprawdzie odwołała się do ministra zdrowia, ale przygotowania rozpoczęła.

- Nadal czekamy na odpowiedź, ale niespecjalnie wierzymy, że nasze argumenty zostaną uwzględnione - mówi wiceprezydent Zawodnik. Wyjaśnia, że aby udostępnić 200 łóżek, trzeba wyłączyć z normalnego trybu pracy cały główny budynek szpitala. - Gdy RSS był szpitalem jednoimiennym, było w nim 280 łóżek - przypomina wiceprezydent. Nie ukrywa, ze ucieszyła go decyzja wojewody o przemianowaniu na jednoimienny szpitala w Przysusze. - Sądziłem, że to pójdzie właśnie w tym kierunku - podkreśla.

Pacjenci do domu, albo do innych szpitali  

Co z pacjentami leczonymi teraz na poszczególnych oddziałach? - Ci, których stan zdrowia na to pozwala, wypiszemy do domu, dla pozostałych musimy szukać miejsc w innych placówkach - wyjaśnia Jerzy Zawodnik. W miniony piątek w lecznicy było jeszcze 300 chorych, dziś jest ich niewiele ponad 120.

Nie ma wątpliwości, że radomianie i mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli utrudniony dostęp do wielu specjalistów. - Urologii, chirurgii naczyń nie ma w pobliskich szpitalach, także na Józefowie - zaznacza wiceprezydent Zawodnik. Poza zwolnieniem miejsc, szpital musi wykonać szereg zabezpieczeń sanitarnych, w tym m.in. śluzy. - Ale tu już mamy doświadczenia z wiosny, wiemy, jak to robić - zauważa wiceprezydent Zawodnik.  

Przypomnijmy: w RSS działa oddział obserwacyjno-zakaźny, na którym jest 26 łóżek i gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem. Wszystkie miejsca  są zajęte.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *