• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Osobom starszym zakupy zrobią harcerze i żołnierze

25 marca 2020

Ludzie starsi, z niepełnosprawnościami i pozostali, którzy nie mogą wyjść z domu, mogą skorzystać z pomocy wolontariuszy przy robieniu zakupów. Miasto ruszyło z akcją „Siła w pomocy”.

 

 

– W tym szczególnym czasie, najbezpieczniej pozostać w domu. Tego zalecenia powinni przestrzegać przede wszystkim ludzie starsi i chorzy, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Dlatego, apelując o nie wychodzenie z domów, rozpoczynamy akcję pomocy osobom potrzebującym, którym wolontariusze zrobią zakupy żywności, leków i środków czystości – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W akcję „Siła w pomocy” włączyli się harcerze z radomskiego hufca ZHP, harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Radomiu oraz żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Służba jest fundamentem harcerskiego wychowania. Pełnią ją codziennie, bez względu na okoliczności, tysiące harcerek i harcerzy z całego kraju. Tym bardziej, w tak szczególnej i trudnej dla całego społeczeństwa chwili, jesteśmy gotowi nieść pomoc i być wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni – podkreśla Anna Malinowska ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

– Mimo, że uczestniczymy w wielu przedsięwzięciach związanych z zapobieganiem epidemii koronawirusa, to również tutaj wyznaczyliśmy grupę kilkunastu żołnierzy. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie zwiększymy siły i środki – zapewnia ppłk Łukasz Baranowski, dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wolontariusze realizują zamówienia na zakup podstawowych artykułów do kwoty 100 zł oraz recepty na leki (bez ograniczeń kwotowych). Koszt zakupów pokrywa zainteresowany. Zgłoszenia przyjmuje biuro akcji pod numerami telefonów: 48 36 20 917, 48 36 20 918, 48 36 20 919 od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 15.

Koordynacją działań zajmują się harcerze ZHP. – Na razie z naszego hufca mamy zaangażowanych 15 osób. Część z nich będzie pracować na infolinii przyjmując zamówienia, a pozostali będą robili zakupy – wyjaśnia Anna Tomala, komendantka hufca ZHP w Radomiu

Z pomocy można skorzystać dwa razy w tygodniu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z pomocy, każda usługa ma swój unikatowy numer do wyłącznej wiadomości zgłaszających prośbę o pomoc. Tym numerem posługuje się wolontariusz wyposażony w specjalny identyfikator.

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz