• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Radomski szpital leczy zakażonych osoczem ozdrowieńców. Apeluje, by je oddawali

29 października 2020

– Leczenie chorych na COVID-19 osoczem daje bardzo dobre rezultaty – uważa dr nauk med. Wojciech Dworzański z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lekarz apeluje, by ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły infekcję, zgłaszały się do stacji krwiodawstwa.

 

Fot. RSS Radom

 

Pacjenci w miejskim szpitalu od kilku miesięcy są leczeni osoczem. - Z naszych doświadczeń wynika, że jest to jedna z lepszych metod. Widzimy, że pacjenci, którzy dostają osocze na naszych oczach spektakularnie się poprawiają. Oczywiście, to nie dotyczy wszystkich chorych - podkreśla dr Dworzański. Jak wyjaśnia, chodzi o pacjentów, którzy trafiają do RSS w stanie średniociężkim. - I u takiego pacjenta, który na wczesnym etapie choroby otrzyma osocze, widzimy poprawę - wyjaśnia lekarz. W szpitalu  przy Tochtermana na 10 pacjentów, osocze dostaje ośmiu. - To w naszym odczuciu metoda skuteczna, bezpieczna i jedna z lepszych - zapewnia Wojciech Dworzański.

Ale osocza brakuje (każdej grupy krwi) i to nie tylko w Radomiu. - Przyjeżdża pacjent, chcemy podać osoce, dzwonimy do stacji krwiodawstwa, a tego osocza brakuje. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy przechorowali tę infekcję, by zgłaszał się do stacji krwiodawstwa, by to osocze oddać - prosi dr Dworzański. Podkreśla, że to nic nie kosztuje, to tylko dobra wola ozdrowieńców.

bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *