• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Samorząd Mazowsza przeznacza 150 mln zł na sprzęt dla szpitali

25 marca 2020

150 mln zł przeznaczy samorząd województwa mazowieckiego na zakup najbardziej potrzebnego sprzętu ratującego życie i środki ochrony. Zarząd uruchomił właśnie projekt unijny, z którego skorzystają także szpitale w Radomiu i regionie, a także pogotowie ratunkowe.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

Samorząd zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów.

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie. Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.

–  Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Dziś finalizowane są zakupy m.in. dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Już wkrótce trafi do niego 5 respiratorów oraz 7 urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji.

Wszystko, co niezbędne

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa? Wszystko, co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowGaleriao-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia – adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – wyjaśnia członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

W regionie sprzęt otrzymają:

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego,

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach,

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży,

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej (Lipsko),

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. (Radom),

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

kat

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz