• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. W Radomiu będzie można się szczepić w dodatkowych punktach. Gdzie?

8 kwietnia 2021

Miasto zorganizuje cztery dodatkowe punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeśli preparaty będą dostępne, a zainteresowanie duże – z czasem może ich być więcej. Uruchomienie większej ilości punktów rozważa również szpital na Józefowie.

 

O utworzeniu nowych punktów poinformowali prezydent Witkowski i wiceprezydent Zawodnik

Jak poinformował prezydent Radosław Witkowski, lokalizacja nowych punktów wynika z chęci zapewnienia ich dostępności dla mieszkańców wszystkich dzielnic miasta.

Dodatkowe punkty powstaną: w Śródmieściu w Resursie, na Michałowie w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Piastowskiej, na południu miasta: w Domu Kultury Idalin i sali sportów walki przy zalewie na Borkach. - Podmiotem medycznym wspierającym od strony organizacyjnej i kadrowej te punkty będzie Radomski Szpital Specjalistyczny - mówi prezydent Witkowski. Zapewnia, że zainteresowanie personelu medycznego, który miałby obsługiwać punkty, jest duże. Chęć pracy wyraziło kilkanaście osób.

Szczegóły w rozporządzeniu

Rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie tworzenia punktów szczepień przez samorządy jeszcze nie ma. Miasto spodziewa się, że będzie ono dostępne najpóźniej jutro. - Od szczegółów wiele zależy, bo np. nie wiemy, czy będą mogli szczepić fizjoterapeuci. jeśli tak, to automatycznie tych chętnych będzie więcej. Płatnikiem pracowników będzie szpital, który podpisze umowę z NFZ - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Podkreśla, że punkty powstają w jednostkach miejskich, a te pracują teraz w ograniczonym zakresie. - Dlatego jest tam personel, który można wykorzystać. Chcielibyśmy, aby w każdym takim punkcie były po dwa zespoły, które będą szczepiły - podkreśla wiceprezydent. Dodaje, że dziennie w każdym punkcie będzie można wykonywać 500 szczepień, ale - zauważa - wiele zależy od dostaw preparatów.

Urząd  miejski zapewni punktom system teleinformatyczny. Na szczepienie będzie można rejestrować się bezpośrednio w punkcie, a czy będą one podłączone do centralnego systemu - na razie nie wiadomo.

Punkty będą czynne najprawdopodobniej w godzinach 8 -18, być może także w weekendy. Zostaną uruchomione 19 kwietnia.

Na Józefowie również?

Również w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym rozważana jest możliwość zwiększenia liczby punktów, tak aby szczepić więcej osób. -  Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim od stworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich realizujących szczepienia. Nasz punkt  dziennie wykonuje około 120 szczepień przeciw COVID-19 - informuje Karolina Gajewska, rzeczniczka szpitala na Józefowie.

Do tej pory, jak wynika z rządowych statystyk, preparat podano w Radomiu 46 078 osobom, w tym drugą dawkę 13 188. W samym RSS do tej pory wykonano około 23 tys. szczepień. W mieście działa łącznie 27 punktów szczepień, w tym wiele w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej.

bdb

 

Tags