• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Z niemieckiej Brandenburgii przyszła pomoc dla mazowieckich szpitali

27 stycznia 2021

Pulsoksymetry, urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej oraz 30 tys. l płynu do dezynfekcji rąk – to tylko część pomocy, jaka trafi do mazowieckich szpitali w postaci darowizny władz Brandenburgii – niemieckiego landu. Sprzęt oraz środki ochrony osobistej są już w kraju. Ich wartość to ponad 1,3 mln zł. 

 

 

Dostawa jest odpowiedzią na apel marszałka Adama Struzika o wsparcie w walce z pandemią. Jak podkreśla marszałek, liczy się każda para rękawiczek, pojedyncza maseczka. Potrzeby szpitali są wciąż ogromne. - Bardzo dziękuję naszym niemieckim przyjaciołom za ten gest solidarności w tych trudnych czasach. Do walki z COVID-19 uruchomiliśmy wart już teraz ponad 360 mln zł unijny projekt. Codziennie przy wsparciu tych środków doposażamy mazowieckie szpitale. Nieskorzystanie z niemieckiej pomocy byłoby zwykłą nonszalancją – uważa Adam Struzik.

Niemcy zaproponowali

W listopadzie Niemcy zaproponowali Polsce wsparcie w walce z COVID-19. W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Niemiec pisał: " Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinnyśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać". W ślad za tą deklaracją marszałek Adam Struzik zwrócił się do premiera Brandenburgii dr. Dietmara Woidke z prośbą o wsparcie. Pod koniec listopada ubiegłego roku pojawiły się konkretne propozycje. Za zakres i organizację wsparcia ze strony niemieckiej odpowiadała minister finansów i spraw europejskich Brandenburgii. Katrin Lange. Efektem rozmów i ustaleń między stroną polską i niemiecką jest dostawa sprzętu oraz środków ochrony osobistej, która dotarła na Mazowsze w ubiegłym tygodniu. Materiały już trafiają do mazowieckich szpitali.

Na Mazowsze w postaci darowizny trafiły urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej, pulsoksymetry, maski KN95, rękawiczki diagnostyczne nitrylowe (darowizna od Kliniki RECURA) oraz 30 tys. l płynu do dezynfekcji rąk w pojemnikach po 1 tys. l.

kat

Fot. UMWM Warszawa

 

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *