• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kosmos Gombrowicza w 50. rocznicę śmierci pisarza. Przyjedzie Andrzej Seweryn i Lao Che

18 lipca 2019

Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, koncert Lao Che oraz muzyczny projekt Transatlantyk to główne punkty dwudniowego wydarzenia pod nazwą Kosmos Gombrowicza, które 19 i 20 lipca odbędzie się w muzeum we Wsoli.

 

Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn

 

Nazwa przygotowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza wydarzenia nawiązuje do ostatniej powieści pisarza, „Kosmosu”, ale także do lądowania człowieka na Księżycu. Transmisję z tego lądowania oglądał Witold Gombrowicz. Kosmos fascynował pisarza, jego „Kosmos” zafascynował czytelników. Przez wielu literaturoznawców i krytyków ta książka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich powieści.

Lądowanie na Księżycu miało miejsce 20 lipca 1969 roku. Pisarz zmarł cztery dni później, 24 lipca, w mieszkaniu w Vence na południu Francji. Dlatego „Kosmos Gombrowicza” w muzeum we Wsoli zainauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.

W piątek, 19 lipca, o godz. 19 we wsolskim pałacu otwarta zostanie wystawa fotografii Cédrica Fioretti zatytułowana „Vence. Zobaczyć ciszę”.

Cédric Fioretti jest wicedyrektorem Muzeum Miasta Vence, muzykiem, plastykiem, fotografikiem. Jego zdjęcia są wysmakowanym studium światła i ciszy. Ale jednocześnie pokazują codzienność i urok francuskich miasteczek Lazurowego Wybrzeża. To spojrzenie z drugiej, niedostępnej w turystycznych przewodnikach strony. Na wystawie pokazanych zostanie 20 prac. Tego samego dnia o godz. 20 muzeum zaprasza na traktujący o emigracji jazzowo-literacki projekt Dominika Bukowskiego „Transatlantyk”. Projekt łączy formy muzyczne z literackimi, w utworach można usłyszeć głosy słynnych emigrantów, m.in. Witolda Gombrowicza.

W sobotę, 20 lipca, o godz. 18 w pałacu we Wsoli Andrzej Seweryn zaprezentuje monodram na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku i do dziś obrósł już legendą. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Andrzej Seweryn mówi ze sceny słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje.

O godz. 20.17 (to o tej godzinie przed pięćdziesięciu laty człowiek wylądował na Księżycu) w parku przy muzeum koncert wciąż niepokornego wobec form zespołu Lao Che. Grupa ma na koncie siedem albumów, stale poszukuje nowych sposobów artystycznego wyrazu. Ich muzyka łączy elementy rocka, hip-hopu, elektroniki czy jazzu i funka.

W sobotę można będzie także wesprzeć radomskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w ramach prowadzonej w przypałacowym parku akcji „Zbiórka na Łajki”. To nawiązanie do losów zwierząt wystrzeliwanych w kosmos w pierwszych rakietach i będących obiektami eksperymentów.

W piątek i sobotę z Radomia do Wsoli chętnych dowiezie bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (przy galeriach handlowych, kierunek Michałów). W piątek odjazd o godz. 18.20, powrót około 21.30. W sobotę odjazd o godz. 17.20, powrót około godz. 22.

Na wszystkie wydarzenia we Wsoli wstęp wolny. Na spektakl Andrzeja Seweryna liczba miejsc ograniczona.

24 lipca, w rocznicę śmierci pisarza, w francuskim Vence, ostatnim miejscu biografii Gombrowicza, Andrzej Seweryn przedstawi monodram oparty na „Dzienniku” Gombrowicza w wersji francuskiej.

Fot. Materiały prasowe/MWG we Wsoli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz