Kto zakwalifikował się do wymarzonej szkoły? Miasto: miejsc nie zabraknie

20 lipca 2022

Absolwenci szkół podstawowych już wiedzą, czy dostali się do wymarzonego liceum lub technikum. Opublikowano listy kandydatów zakwalifikowanych do radomskich placówek na rok szkolny 2022/2023. Najpopularniejsze to „Czachowski” , „elektronik” i ZST.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. archiwum)

 

W tegorocznym naborze do szkół średnich wzięło udział 4 tys. 500 absolwentów podstawówek, czyli o ponad 35 proc. więcej niż w zeszłym roku. Dla uczniów pierwszych klas miasto przygotowało prawie 4 tys. 650 miejsc w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych.

- W tym roku największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyło się III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego. Natomiast wśród szkół zawodowych najpopularniejsze były: Zespół Szkół Elektronicznych i Zespół Szkół Technicznych – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Jak podkreśla wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, tegoroczny nabór był wyjątkowy trudny. – W rekrutacji wzięło udział znacznie więcej absolwentów niż rok temu. To wynik reformy edukacji, która była przeprowadzona w ostatnich latach przez rząd. W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wzięło udział 4 tys. 500 absolwentów. Do szkół średnich zakwalifikowało się 4 tys. uczniów. Mamy takie przypadki, że uczniowie z dużą liczbą punktów nie zostali zakwalifikowani do każdej ze szkół. Z racji tego, że egzaminy ósmoklasistów poszły bardzo dobrze, absolwenci szkoły podstawowej kończyli ze świetnymi ocenami na świadectwach, to progi dostania się do najlepszych radomskich liceów i szkół technicznych były bardzo wysokie. Znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. Dlatego już na etapie symulacji zdecydowaliśmy się uruchomić aż 10 dodatkowych oddziałów, sześć w liceach i cztery w szkołach technicznych - wyjaśnia wiceprezydent Kalinowska.

Każdy znajdzie miejsce

Uczniowie zakwalifikowani mają teraz czas do 27 lipca, aby potwierdzić wolę przyjęcia do danej szkoły. Powinni złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe potrzebne będzie także zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Lista kandydatów przyjętych zostanie opublikowana 28 lipca.

- Chciałabym uspokoić wszystkich kandydatów, ale przede wszystkim zagwarantować, że każdy, kto ubiega się o miejsce w naszych szkołach ponadpodstawowych to miejsce znajdzie. Ile jest jeszcze wolnych miejsc i ile ewentualnie dodatkowych oddziałów musimy otworzyć będziemy wiedzieć w momencie, gdy absolwenci potwierdzą wolę kontynuowania nauki w szkołach, do których zostali zakwalifikowani – dodaje wiceprezydent Radomia.

Po 28 lipca na stronie internetowej www.oswiatawradomiu.pl zostanie opublikowana lista wolnych miejsc w poszczególnych szkołach średnich. Rekrutacja uzupełniająca potrwa w dniach 1-3 sierpnia. Będzie się odbywała bezpośrednio w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami.

Źródło: UM Radom

Tags