• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ktoś wyciął drzewa nad Mleczną i zniszczył bobrzą tamę. Miasto: Nic tam nie budujemy

13 maja 2020

Tajemnicze wykopy i wycięte drzewa nad Mleczną na terenie Parku Kulturowego Stary Radom wzbudziły wiele emocji, przede wszystkim wśród przyrodników i społeczników. Podnieśli alarm, bo podejrzewali, że to, co uwidocznili na zdjęciach jest dziełem służb miejskich.

 

bobry

 

Przy powstających bulwarach ktoś zniszczył także tamę wykonaną przez bobry. W internecie pojawiły się sugestie, że teren jest przygotowywany m.in. pod przyszłą inwestycję dewelopera.

– Miejski konserwator przyrody prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, zajmuje się też nią miejski konserwator zabytków, bo teren znajduje się w strefie konserwatorskiej – mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Dodaje, że ktoś wysnuł też przypuszczenie graniczące z pewnością, że skoro są tam wykopane „ładne” doły, to miasto chce coś postawić, a wycinka drzew i usunięcie tej tamy są z tym związane. – To nieprawda. Wycinka drzew i niszczenie tamy to jest problem wandalizmu, a drugi dotyczy wykopania dołów. Faktycznie wykopane zostały na zlecenie Wodociągów Miejskich, a wynika to z decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który w ramach prowadzenia prac na Mlecznej zażyczył sobie sondażowych wykopów archeologicznych. W ciągu najbliższych dni zostaną one zakopane – deklaruje prezydent Zawodnik.

Sprawę będzie też wyjaśniać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

bdb

Fot. Społeczny Komitet Ratowania Parku Ku,turowego Stary Radom

Tags

Dodaj komentarz