Kuchnia gotuje, dzieciaki zajadają

8 marca 2011
- Żeby tam na górze nie powiedzieli nam kiedyś, że tu na dole, w Radomiu nic nie robiliśmy na rzecz dzieci głodnych, bezdomnych - wspomina słowa śp. biskupa Jana Chrapka ksiądz Andrzej Tuszyński. Teraz dzieciaki mogą przyjść na ciepły posiłek do Arki. Kuchnia na pl. Stare Miasto już działa.

 

Kuchnia działa przy pl. Stare Miasto 2Słowa biskupa Chrapka padły dziesięć lat temu podczas rozmowy obu duchownych. Do dziś ksiądz Tuszyński zbierał pieniądze na uruchomienie kuchni i stołówki dla dzieci biednych i niedożywionych. - Udało się. Kuchnia już działa, oficjalnie otwieramy ją dziś,ale obiady już rozdajemy od 1 marca. Gotujemy i rozwozimy również posiłki dla ponad 370 podopiecznych w 14 świetlicach w Radomiu - opowiada ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka.

Arka wygrała konkurs organizowany przez miasto na przygotowywanie i dostarczanie bezpłatnego gorącego posiłku dla około 300 dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych. Dzięki temu konto stowarzyszenia zasiliła kwota 250 tys. zł. - Ale głodnych dzieci w Radomiu jest więcej, nawet ponad 450 dziennie - uważa ksiądz Andrzej.

Na uruchomienie kuchni Arka dostała fundusze również z zagranicy. Pomagali także Kawalerzy Maltańscy, osoby prywatne. - Razem na kuchnię, stołówkę, magazyny i profesjonalne wyposażenie wydaliśmy około miliona zł - wylicza ks. Tuszyński.

Stołówka i ksiądz Tuszyński czekają na dzieciDla dzieci obiady gotują trzy osoby. Wśród nich doświadczony kucharz, który jest wychowankiem Arki. - Ale pomagają nam także wolontariusze. Pomagają również osoby prywatne i firmy, którym los głodnych dzieci nie jest obojętny - mówi wzruszony ksiądz Tuszyński.

Kuchnia działa codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 11 - 16. Może tu przyjść na ciepły obiad każde głodne dziecko. - Apelujemy, by przy okazji rozliczeń podatkowych nie zmarnować pieniędzy i przeznaczyć na "Arkę" 1% podatku. Od tych pieniędzy również zależy działalność naszej kuchni - przekonuje prezes radomskiej Arki. (Do zeznania podatkowego należy wpisać KRS stowarzyszenia: 000 00 84 608).

Bartek Olszewski

Więcej na stronie Arki pod tym adresem.