„Kulturalny weekend w Malczewskim”. Muzeum zaprasza na wystawę i wykłady

27 maja 2022

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na „Kulturalny weekend w Malczewskim”. W programie m.in. wykłady o radomskich, gotyckich zabytkach i ptakach zalewu domaniowskiego. Będzie też można obejrzeć wystawę  „Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej”.

 

Jeden z wykładów poświęcony zostanie gotyckiemu zespołowi klasztornemu o.o. Bernardynów

 

W sobotę 28 maja, o godz. 12 odbędzie się wykład "Skarby radomskiego gotyku O Madonnie z Bramy Krakowskiej oraz radomskim Pomniku Historii słów kilka...", który wygłosi ks. dr Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.

Omówione zostaną dwa ważne obiekty gotyckie z Radomia, które prezentowane są w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na wystawie „Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej” oraz w albumie pod tym samym tytułem. To zespół klasztorny oo. Bernardynów i najstarsza radomska rzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem, obecnie w Muzeum Katedralnym w Radomiu.

Bezpośrednio po wykładzie (około godz. 13) historyk sztuki Monika Lipko, przedstawicielka Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Radomiu, oprowadzi po wystawie "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej".

W niedzielę, 29 maja o godz.12 "Malczewski" zaprasza na wykład Rafała Kuropieski, pracownika działu przyrody pt. "Ptaki zalewu domaniowskiego" Opowieść będzie dotyczyła ptaków lęgowych i przelotnych które można spotkać na przestrzeni całego roku w obszarze zalewu domaniowskiego, dowiemy się także jak wyglądała praca i organizacja obozów ornitologicznych realizowanych przez dział przyrody na przestrzeni lat 2007-2008.

Bilet wstępu na wykład - 5 zł.

Tags