• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Laboratorium radomskiego sanepidu może wykonać w ciągu doby 200 testów

3 września 2020

Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu od sierpnia może wykonać w ciągu doby testy na obecność wirusa SARS-COV-2 nawet u 200 osób. Takie możliwości daje aparat PRC, który sanepid kupił dzięki finansowemu wsparciu radomskiej kurii oraz samorządom w Jedlni Letnisku i Przytyku.

Ze względów sanitarnych dziennikarze nie mogli zrobić zdjęć nowego aparatu. Fot. archiwum

 

- Zakupiliśmy także dodatkowy sprzęt i odczynniki do izolacji koronawirusa. Sam aparat może być wykorzystywany też do innych badań metodą biologii molekuralnej, np. badań w kierunku boreliozy czy grypy. Ten dar w sytuacji, gdy mamy zwiększoną ilość zachorowań na COVID-19 jest bezcenna - mówiła dzisiaj Lucyna Wiśniewska, dyrektor PSSE w Radomiu jednocześnie dziękując za pomoc wójtowi Jedlni Letnisko Piotrowi Leśnowolskiemu i wójtowi Przytyka Dariuszowi Wołczyńskiemu.

Przypomnijmy: radomski sanepid od maja przeprowadzał badania na obecność SARS-COV-2 na aparatach do izolacji i identyfikacji wirusa zakupionych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Wówczas w ciągu doby można było wykonywać testy dla zaledwie 50 - 60 osób.

Dotychczas laboratorium sanepidu wykonało 8 tys. 328 testów; pozytywny wynik stwierdzono u 418 osób.

Od początku pandemii na terenie powiatu i Radomia stwierdzono 1 tys. 571 zakażeń, 766 osób skierowano do izolacji domowej, pozostałe były hospitalizowane, 90 zmarło. Na kwarantannie przebywało około 5 tys. 700 osób, nadzorem epidemiologicznym objęto ponad 2 tys. osób.

Pracownicy PSSE przeprowadzili ponad 8 tys. wywiadów epidemiologicznych. - Wiemy, że ludzie nie mogą się do nas dodzwonić, ale wywiady wymagają czasu, analizy na wykrycie źródła zakażenia, przecięcia drogi zakażenia oraz zapobieganiu rozszerzenia się koronawirusa. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - apelują pracownicy radomskiego sanepidu.

bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *