• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Lekcja patriotyzmu

15 sierpnia 2007
Szarżą kawaleriDziś Święto Wojska Polskiego. Radomianie uczcili pamięć żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Na plac Konstytucji 3 Maja przyszło wiele osób, aby wziąć udział w uroczystej mszy św. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Plakaty informujące o dzisiejszych obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą pojawiły się w Radomiu już dawno. - To wspaniałe, że są ludzie, którzy pamiętają o przeszłości. To na pewno doskonała lekcja historii, zwłaszcza dla dzieci - mówi Iwona Tomczyk, która na deptak przyjechała z rodziną. Uroczystościom na placu Konstytucji towarzyszyły przemówienia gości, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty, odbył się apel pamięci. Odegrano hymn państwowy.

Punktualnie w południe w kościele garnizonowym odprawiona została uroczysta msza, podczas której modlono się za bohaterów wojny z 1920 r., a także za polskich żołnierzy poległych we współczesnych misjach pokojowych. W czasie homilii szef wydziału duszpasterskiego Kurii Polowej Ordynariatu Wojska Polskiego ks. pułkownik Leonard Sadowski mówił m.in. o pokoju na świecie, o tym, że naszą misją jest jego bezustanne utrwalanie. – Dziś, w Święto Wojska Polskiego jesteśmy winni modlitwę dziękczynną tym, którzy walczyli za naszą ojczyznę - zaznaczył ks. płk Sadowski.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na część widowiskową. Największą atrakcją dzisiejszych uroczystości okazała się inscenizacja bitwy warszawskiej z 1920 roku. Wzięli w niej udział: Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Klub Jeździecki „Cwał”, 11. Pułk Ułanów Legionowych i Kozienicka Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Potyczkę oglądano z zachwytem, naprawdę było co podziwiać. - To niesamowite. Gdy się patrzy na to, co dzieje się na scenie, człowieka nachodzi refleksja. Chwila zadumy nad tymi, co kiedyś zginęli za nasz kraj - opowiada Ania Sierocka. - Dzięki takim pokazom mam okazję obejrzeć historię z bliska - dodaje Ania. Autorem scenariusza bitwy jest Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii z III LO im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Wcześniej przygotowywał w Muzeum Wsi Radomskiej inscenizacje bitew z czasów powstania styczniowego.

Ci, którzy przyszli dziś na deptak, mieli także okazję zaśpiewać znane pieśni patriotyczne. Koncert w wykonaniu zespołu Hetmańscy Sarmaci z Zamościa podobał się publiczności. W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego zorganizowano wystawę dokumentów pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego, swoje wyroby zaprezentowała Fabryka Broni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *