• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Leśnicy na tropie złodziei choinek i kłusowników

15 stycznia 2016

66 strażników leśnych wraz z terenowymi pracownikami nadleśnictw uczestniczyło w akcji „Choinka – kłusownik” mającej na celu ochronę drzewostanów iglastych, zwłaszcza jodłowych, przed kradzieżami choinek i stroiszu, oraz zwalczanie kłusownictwa.

 

150116jodla                 Szczególnie narażone na kradzieże drewna są drzewostany jodłowe

 

– Akcję na terenie RDLP w Radomiu prowadzono od 10 do 24 grudnia. Straż leśna we współpracy z pozostałymi pracownikami terenowymi nadleśnictw oraz policją i Strażą Miejską uczestniczyła w 91 interwencjach. Skontrolowano 87 pojazdów i 140 osób – informuje Edyta Nowicka z radomskiej RDLP.

Patrolowano obszary leśne, drogi i targowiska (łącznie zrealizowano 265 patroli). Szczególnie intensywne działania prowadzono na terenach, gdzie występują drzewostany jodłowe, a takich nie brakuje na terenie radomskiej dyrekcji LP.

– W czasie akcji stwierdzono trzy przypadki kradzieży choinek – wszystkie w Nadleśnictwie Radom, 10 przypadków kradzieży stroiszu – po dwa w nadleśnictwach Daleszyce i Starachowice oraz po jednym w nadleśnictwach: Barycz, Stąporków, Suchedniów i Zagnańsk – relacjonuje Adam Jamkaz RDLP w Radomiu.

Tym raz odnaleziono trzykrotnie mniej wnyków zastawionych na zwierzynę leśną niż rok wcześniej. Tropieniu kłusowników nie sprzyjał brak śniegu. – Być może jest to także dowód na słabnące znaczenie kłusownictwa wśród szkodnictwa leśnego – uważają leśnicy.

W czasie akcji nałożono 14 mandatów na kwotę 2 tys. 700 zł, a w 44 przypadkach zastosowano pouczenia, głównie za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych.

kat

Fot. RDPL Radom

 

Tags

Dodaj komentarz