• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Lotnisko w Radomiu. PPL wydłuża termin składania ofert w przetargu na budowę pasa startowego

27 marca 2019

Do 8 kwietnia Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) przesunęło termin składania wniosków w przetargu na wydłużenie pasa startowego na radomskim lotnisku. Przetarg został ogłoszony 13 marca i jest drugim w tej sprawie.

 

P1230053

Pierwszy został unieważniony, ponieważ zgłosiła się tylko jedna firma, która na dodatek zażądała o 200 mln zł więcej niż na ten cel przeznaczył inwestor.

Przypomnijmy: przetarg ma wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej – projektu wykonawczego i sprawowanie nadzoru autorskiego – dla projektu budowlanego z roku 2018 oraz realizację robót budowlanych przy wydłużeniu (o 500 m) drogi startowej na lotnisku na Sadkowie. Wykonawca będzie musiał wykonać wszystkie niezbędne opracowania projektowe, uzyskać na rzecz PPL-u wszystkie konieczne uzgodnienia, opinie, pozwolenia i warunki techniczne.

W przypadku ogłoszonego w połowie marca przetargu na wydłużenie pasa startowego wprowadzono w porównaniu z pierwszym szereg zmian, o które postulowały wcześniej zainteresowane udziałem w postępowaniu firmy. M.in. wydłużony został czas realizacji inwestycji do 64 tygodni, zrezygnowano z budowy systemu ILS kategorii I, a także umożliwiono dokonywanie zmian w projekcie. Zmniejszone zostały również ewentualne kary umowne za niedotrzymanie terminów.

Jedynym kryterium, które PPL weźmie pod uwagę przy wyborze wykonawcy, jest cena. Mimo wprowadzonych zmian od początku kontrowersje wzbudzał krótki termin składania ofert, dlatego PPL zdecydował się zamiast na 29 marca, wyznaczyć kolejny – na 8 kwietnia – termin.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, nowy właściciel lotniska w Radomiu poza wydłużeniem pasa startowego planuje szereg innych inwestycji. W najbliższym czasie powinna rozpocząć się rozbiórka lotniskowego terminala – powstanie bowiem zupełnie nowy. PPL wyłonił już jego projektanta i wykonawcę. „Porty Lotnicze” podpisały też umowy na budowę dróg kołowania, płyt postojowych, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworca.

bdb

Tags

Dodaj komentarz