• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Ma duże oczy i dziwnie patrzy”. Leśnicy wydobyli z kominka puszczyka

1 marca 2021

Do kominka mieszkania położonego przy lesie wpadł puszczyk. Pomogli go wydobyć leśnicy z Nadleśnictwa Radom. Sytuacja się powtórzyła dzień później. – W przypadku dzikich zwierząt powinniśmy interweniować tylko w przypadku, gdy wyraźnie widać, że potrzebują one pomocy – radzą specjaliści.

 

 

Zestresowana osoba zadzwoniła do Nadleśnictwa. - W słuchawce wystraszony głos poinformował, że dziwne zwietrzę siedzi za szybą w kominku w salonie, ma duże oczy i dziwnie patrzy. Początkowo pomyślałem, że ktoś robi sobie z żarty, jednak w dalszej rozmowie wynikło, że to może być sowa – relacjonuje Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom. Interwencję podjął wspólnie z Tomaszem Sytą, leśniczym. Na miejscu okazało się, że w domku jednorodzinnym znajdującym się przy lesie wpadł przez komin puszczyk. - Po wyciągnięciu i sprawdzeniu czy sowie nic się nie stało wypuściliśmy ją do lasu – mówi Ogar.

Historia z puszczykiem nie skończyła się w dniu interwencji. Kolejnego dnia rano ponownie zadzwonił telefon od tej samej osoby z informacją, że w kominku siedzi znów sowa, ale tym razem jest większa. Okazało się, że to także puszczyk, ale tym razem była to samica (u sów samice są większe od samców). Na szczęście jej też się nic nie stało i została wypuszczona w lesie. - Para puszczyków o tej porze jak wiele sów odbywa gody i w poszukiwaniu miejsc na gniazdo wybrały sobie przewód kominowy - wyjaśnia Hubert Ogar. Wyjaśnia, że dzikie zwierzęta zwykle nie oczekują ludzkiej pomocy, stronią od człowieka i przed nim uciekają. - Powinniśmy interweniować tylko w przypadku, gdy wyraźnie widać, że zwierzę potrzebuje pomocy, ma uraz utrudniający czy uniemożliwiający poruszanie się. W tej sytuacji gdyby nie pomoc ludzi, ptak mógłby paść z wycieńczenia - tłumaczy.

Leśnicy zwracają uwagę, by udzielając pomocy dzikim zwierzętom szczegółowo przeanalizować sytuację. Wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, w których można otrzymać wsparcie merytoryczne oraz szukać pomocy dla rannych zwierząt znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat

Niestety nasze domostwa są coraz mniej przyjazne zwierzętom, mniej w nich zakamarków dla ptaków czy nietoperzy niż dawniej a te, które są bywają dla nich pułapką. Pomyślmy o stworzeniu kryjówek dla sów i nietoperzy lub innych stworzeń w obrębie swojego domu.

Warto też przeczytać: https://www.radom.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/nie-zawsze-potrzebuja-pomocy-

kat, bdb

Fot. Materiały prasowe/RDPL Radom

 

 

Tags