• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Maciej Żółtowski dyrektorem nowojorskiej orkiestry. W Radomiu powiedziano mu „do widzenia”

1 stycznia 2020

Maciej Żółtowski został dyrektorem artystycznym Catskill Symphony Orchestra w Nowym Jorku. Przez 10 lat kierował Radomską Orkiestrą Kameralną, którą stworzył. Z Radomiem i melomanami pożegnał się dwa lata temu, gdy wygasł jego kontrakt, a miasto go nie przedłużyło.

 

Maciej Żółtowski

Maciej Żółtowski

 

Żółtowski z sukcesem wystartował w konkursie o stanowisko dyrektora muzycznego nowojorskiej orkiestry, pokonując 70 kandydatów. Praktyczną częścią konkursu było poprowadzenie koncertu. W programie występu Macieja Żółtowskiego znalazły się uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz I Koncert fortepianowy i V Symfonia Piotra Czajkowskiego. Na wybór nowego szefa artystycznego miała wpływ również publiczność.

– Uważamy, że Maciej Żółtowski ma świetną wizję rozwoju orkiestry pod względem stylu i umiejętności – oceniała przewodnicząca komisji konkursowej Laurie Zimniewicz.

Maciej Żółtowski zadebiutuje jako dyrektor muzyczny podczas dorocznego koncertu kabaretowego 14 marca.

„Stało się! Zaczynam nowy etap. Jestem zaszczycony wyborem muzyków, komisji konkursowej i zarządu Catskill Symphony Orchestra. Tym bardziej jestem dumny, że wyboru tego dokonano spośród ponad 70 wysoce wykwalifikowanych kandydatów. Podczas listopadowego koncertu (z Stanisław Moniuszko – a jakże!) miałem okazję współpracować ze znakomitym zespołem, tak pod względem artystycznym, jak i ludzkim. To była wielka przyjemność! Specjalne podziękowania dla Alex McDonald za znakomitą interpretację I Koncertu fortepianowego Czajkowskiego. Cieszę się na marcowy debiut w nowej, oficjalnej roli!” – cieszy się Maciej Żółtowski na Facebooku.

48-letni Maciej Żółtowski ukończył kompozycję i dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie.  Ma bogaty dorobek dyrygencki i menadżerski. Poza ROK-iem założył Orkiestrę Kameralną Jeunesses Musicales „Con Spirito”, prowadził jako dyrektor artystyczny Cyprus State Orchestra. Jest pomysłodawcą Międzynarodowej Akademii Dyrygentów, która dobywała cię w Radomiu. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie od Niemiec po Chiny. W 2011 roku otrzymał Radomską Nagrodę Kulturalną.

W 2017 roku miasto ogłosiło konkurs na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Startował w nim także Żółtowski, ale rywalizację przegrał ze skrzypaczką ROK Natalią Rogińską (obecnie Dąbrówką).

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz