• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Macierewicz w Sejmie: Air Show 2017 będzie w Radomiu. I to na niespotykaną skalę

9 czerwca 2017

Air Show 2017 w Radomiu się odbędzie. Impreza będzie dwudniowa i na dodatek bezpłatna dla widzów – zapowiada minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. To kolejny zwrot w akcji w toczącym się od kilku tygodni serialu pt. międzynarodowe pokazy lotnicze.

    lot09   Taką deklarację minister obrony narodowej złożył wczoraj w Sejmie, odpowiadając na pytanie posła Leszka Ruszczyka (Platforma Obywatelska). - Pan, panie ministrze, w 2016 roku podczas wizyty w Radomiu zapowiadał organizację pokazów Air Show 2017. Jestem przedstawicielem ziemi radomskiej i z niepokojem obserwuję zachowanie MON-u. Nie chce mi się wierzyć, że są to decyzje polityczne, o czym mówi miasto, a nie merytoryczne, bo chyba nie ma w Wojsku Polskim nikogo, kto kwestionował by jakość pokazów lotniczych w Radomiu. Dlatego rodzą się pytania. Czy w 2017 roku odbędą się pokazy lotnicze Air Show w Radomiu? Czy Dowództwo Sił Powietrznych zdąży je zorganizować? Jakie zespoły akrobacyjne są zaproszone oraz kto potwierdził udział w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show? Jak wygląda finansowanie imprezy? I czy są zawarte umowy z miastem dotyczące organizacji imprezy? - pytał poseł Ruszczyk. Prokurator w sprawie Air Show W odpowiedzi Antoni Macierewicz przyznał, że nikt w wojsku nie kwestionuje wysokiej rangi i poziomu Air Show, ale jednocześnie stwierdził: - Jest w tym pewna sprawa, która jest kwestionowana, jest, niestety przez prokuraturę. Jest to sprawa praworządności organizowania tych pokazów w przeszłości, dotychczas przez poprzednich organizatorów. To poważna sprawa, bo zarzuty mają charakter korupcyjny. Szef MON odniósł się w tym miejscu do prokuratorskiego dochodzenia dotyczącego stowarzyszenia SWAT, które było dotychczasowym operatorem dla wojska podczas Air Show.

Jednocześnie Macierewicz zapewnił, że pokazy - i to o charakterze międzynarodowym, dwudniowe, a na dodatek bezpłatne dla widzów (aby nie było wątpliwości co do przejrzystości finansowej imprezy i "by nie było dyskusji, czy czasami ktoś w sposób nielegalny się na niej nie wzbogacił" - wyjaśniał minister) odbędą się w Radomiu w ostatni weekend sierpnia. - Nie ma co do tego wątpliwości ze strony polskiej armii i Ministerstwa Obrony Narodowej. Co więcej, od kiedy przejąłem odpowiedzialność za Ministerstwo Obrony Narodowej, takiej wątpliwości nigdy nie było. Potwierdziłem to moim jasnym i jednoznacznym wystąpieniem w październiku 2016 roku - przypomniał szef MON. Twierdził, że to władze Radomia próbowały namówić ministerstwo na organizację jednodniowych pokazów. - Powtarzam, będzie to wydarzenie dwudniowe, będą w nim brały udział bardzo liczne zagraniczne przedstawicielstwa i będzie demonstrowany zagraniczny sprzęt wojskowy - wymieniał Macierewicz.

Bo generałowie byli z PO Jak mówił, jego ówczesne wystąpienie w 2016 roku spowodowane było „stanowiskiem, jakie było formułowane wśród byłych już dowódców, mianowanych na to stanowisko przez Platformę Obywatelską, którzy kwestionowali odbycie się Air Show w Radomiu”. Cytował dokument, z którego wynika, że Air Show miało odbyć się w 2018 roku. – Taki był stan rzeczy, gdy przejmowałem odpowiedzialność za tę sytuację, dlatego jednoznacznie podjąłem decyzję, że Air Show w 2017 roku odbędą się. I żadne przekładanie na 2018 rok, kosztem 2017 roku, nie może mieć miejsca zaznaczył. Gdy poseł Ruszczyk dopytywał, czy zapowiedź jednodniowej imprezy nie pojawiła się m.in. w związku z tym, że wojsko nie ma zarezerwowanych hoteli dla ekip, szef MON odpowiedział: - My w pierwszym momencie... Ministerstwo obrony powiedziało, że będzie to rozważało, jeżeli taka jest wola władz samorządowych, ale oczywiście gdy moi przedstawiciele wrócili do ministerstwa, jasno postawiłem sprawę, że to musi być wydarzenie dwudniowe. Antoni Macierewicz zapowiedział, że do udziału w Air Show zgłosiły się już ekipy z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Ukrainy, Austrii oraz Stanów Zjednoczonych. - Nadal czekamy na ostateczną odpowiedź Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji. Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzony udział następujących samolotów: Eurofighter, SAP, Su-27, C-27 Spartan, An-26, MiG-21 i – B-1 i B-52 oraz samolotu AWACS - wymieniał Macierewicz. - Tak więc jedno jest pewne, to będą pokazy o rozmachu i wymiarze dotychczas niespotykanym - przekonywał w Sejmie Antoni Macierewicz.

Na dzisiaj prezydent Radosław Witkowski został zaproszony do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na rozmowy w sprawie organizacji Air Show 2017 w Radomiu.

Bożena Dobrzyńska -
Tags