• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Magistrat wstrzymał przyjmowanie wniosków do BO. Radni muszą podjąć nową uchwałę

20 lutego 2019

Przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020 zostało wstrzymane. Potrzebna jest nowa uchwała rady miejskiej w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt BO, ponieważ tę przyjętą przez radnych 21 stycznia uchyliło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

Screenshot_2019-02-14 Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

 

– Już pracujemy nad zmianami, by jej zapisy dostosować do wytycznych RIO i jak najszybciej przedstawić radnym nowy projekt – zapewnia dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Przypomnijmy, że obowiązek przygotowania projektów uchwał w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego nałożyła na wszystkie samorządy znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym. W Radomiu powstał on w oparciu o wnioski wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych. Projekt uchwały rady miejskiej zawierał wszystko to, o czym mówi ustawa. Reszta, czyli szczegółowe regulacje znalazły się natomiast w zarządzeniu prezydenta. – I właśnie na to zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Uznała, że także te szczegółowe kwestie powinny być ujęte w uchwale, a nie w zarządzeniu. Nie zgadzamy się z taką oceną, ale szkoda nam czasu na odwoływanie się od decyzji. Nowa uchwała rady miejskiej będzie zawierała szczegóły zawarte w zarządzeniu. Ważne jest natomiast to, że RIO nie zakwestionowała istoty przyjętych przez nas rozwiązań. Zresztą w większości są one takie same jak te, które obowiązywały w poprzednich latach i nigdy nie budziły żadnych zastrzeżeń – tłumaczy Mateusz Tyczyński.

Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła także uwagę na fakt, że w uchwale nie ma zapisu mówiącego o przeznaczeniu na Budżet Obywatelski minimum 0,5 proc. wydatków gminy. – To jednak wprost wynika z ustawy, a kwota 5,8 mln zł, przeznaczona na obywatelskie projekty w 2020 roku, spełnia ten warunek – uważa magistrat.

W związku z uchyleniem uchwały przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020 zostało wstrzymane. Będzie wznowione po przyjęciu nowej uchwały. – Nie chcę w tej chwili podawać żadnych konkretnych terminów, ponieważ wiele będzie zależało od tego, kiedy otrzymamy pisemne uzasadnienie decyzji RIO. Jednak na pewno nie zrezygnujemy z Budżetu Obywatelskiego, a projekty które już zostały złożone nie przepadną – zapewnia Tyczyński.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz