Reklama
Reklama

„Malczewski” i Instytut Archeologii UMCS będą ściślej współpracować

29 września 2020

Będą wspólne badania, działalność dydaktyczna i edukacyjna. Radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisały umowę o współpracy.

 

Umowę podpisali dyrektorzy "Malczewskiego" i Instytutu Archeologii UMCS

 

Obie instytucje - zapowiedzieli p.o. dyrektora "Malczewskiego" Leszek Ruszczyk i dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie prof. Piotr Łuczkiewicz - będą organizować wspólne wykłady, konferencje popularnonaukowe i naukowe. Wspólnie będą też promowały archeologię i pradzieje ziemi radomskiej.

- Od wielu lat współpracujemy Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie, w tym przede wszystkim z dr hab. Elżbietą Kłosińską i profesorem Jerzym Liberą, którzy opracowali wiele znalezisk z epoki brązu i początków epoki żelaza z naszego terenu. Jednak przygotowanie scenariusza wystawy archeologicznej, szczególnie tak dużej, jaką planujemy, wymaga o wiele większego zaangażowania naukowego - zaznacza dyrektor Ruszczyk.

Dwie nowe wystawy o historii

Chodzi o dwie nowe wystawy o historii Radomia. Pierwsza, z aneksem archeologicznym, powstanie w Muzeum Historii Miasta Radomia powstającym w Domach Gąski i Esterki. Druga stała ekspozycja archeologiczna jest przewidziana w podziemiach zespołu popijarskiego (głównej siedziby muzeum). Ta wystawa będzie miała na celu zaprezentowanie dziejów ziem miedzy Wisłą, Pilicą a Kamienną, od najstarszych śladów pobytu człowieka do pojawienia się na naszym terenie plemion słowiańskich. Merytoryczny scenariusz ekspozycji zostanie przygotowany w ścisłej współpracy z lubelskimi naukowcami.

- Nasza współpraca uwzględni kilka aspektów, archeologiczny, naukowy i wystawienniczy. Z uwagi na to, że w radomskim muzeum powstają nowe wystawy, poszerzymy trwającą już współpracę naukową. Muzeum posiadające tak wspaniałe zbiory nie miało dotąd miejsca, by je opracowywać i pokazywać. Teraz naszą rolą będzie naukowe opracowanie zbiorów, które potraktujemy jako "support" do wystaw - - podkreśla prof. Piotr Łuczkiewicz. .

Między Wisłą, Pilicą i Kamienną

Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada bogate zbiory archeologiczne z obszaru między Wisłą, Pilicą i Kamienną. Zabytki te pochodzą z badań własnych, dawnych kolekcji i darów osób prywatnych. Obecnie przeważają materiały z obszaru dawnego województwa radomskiego przekazywane przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Reprezentują one, występujące na obszarze międzyrzecza dawne ludy od epoki kamienia aż po średniowiecze i czasy nowożytne. Jest to bardzo różnorodny zbiór, który wymaga współpracy z badaczami z różnych instytucji i dziedzin nauki, m. in. archeologami, antropologami, archeozoologami, paleobotanikami, chemikami i fizykami - wyjaśnia  Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologii "Malczewskiego".

kat, bdb

Tags