Maraton emigrantów i o emigrantach

30 marca 2007
Sztuki polskich dramaturgów żyjących i tworzących za granicami kraju pokaże w ciągu dwóch dni radomski Teatr Powszechny. Spektakle w ramach Festiwalu Maratonu „Wielcy emigranci: Norwid, Gombrowicz, Skrzyposzek, Mrożek” zostaną zaprezentowane 2 i 3 kwietnia.


Jak podkreśla dyrektor „Powszechnego” radomska scena jako jedyna w kraju posiada w repertuarze przedstawienia według tekstów najgłośniejszych polskich emigrantów. Propozycje teatru składają się na jedną wielką dyskusję nie tylko o emigracyjnych losach Polaków w różnych okresach historycznych, ale stawiają bardzo dużo pytań, które przy narastającej fali wyjazdów Polaków na Zachód stają się niezwykle aktualne.

Teatr pokaże 3 kwietnia (wtorek) o godz. 18 na dużej scenie „Cywilizację” Cypriana Kamila Norwida w adaptacji i reżyserii Adama Sroki. Występują: Marta Szmigielska i Tomasz Stochniał. Tego samego dnia o godz. 19.30 na scenie kameralnej będzie można obejrzeć przedstawienie „Gombrowicz niezniszczalny” na podstawie "Dzienników" Witolda Gombrowicza w rezyserii Krzysztofa Galosa.Dwa przedstawienia czekają widzów także 4 kwietnia (środa). O godz. 18 na Scenie na Malarni zaprezentowana zostanie „Mojra” Chrystiana Skrzyposzka w adaptacji i reżyserii Adama Sroki. Wystąpią: Ewa Trochim, i Krzysztof Krupiński. Później o godz. 19.30 na scenie kameralnej – słynni „Emigranci” Sławomira Mrożka. Reżyseruje Krzysztof Galos, grają: Sławomir Głazek i Robert Ostolski.