• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Marek Dyjak z zespołem na plenerowym koncercie we Wsoli

4 września 2020

Wspaniały głos, świetne teksty, mistrzowskie aranżacje. W sobotę, 5 września w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystąpi Marek Dyjak z zespołem. Plenerowy koncert rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

 

Marek Dyjak

 

To pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, koncert w Muzeum Witolda Gombrowicza. – Cieszymy się, że możemy znów działać na prawie normalnym poziomie – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik muzeum. Zapewnia, że muzeum bardzo na to czekało. -  Mam wrażenie, że nasi goście także już stęsknili się za nami. Tym goręcej zapraszam – zachęca szef placówki.

Tym razem, niejako na rozpoczęcie roku szkolnego, wystąpi Marek Dyjak. Dyjak porównywany jest z Tomem Waitsem i Przemysławem Gintrowskim, ale w rzeczywistości to jasna gwiazda na muzycznym firmamencie lub raczej osobna planeta. Jak piszą o nim krytycy, to wspaniały głos, świetne teksty i mistrzowskie aranżacje. W Muzeum Witolda Gombrowicza Marek Dyjak zaśpiewa głównie utwory z albumu "Piękny instalator", który ukazał się pod koniec 2019 roku. To piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga. „Piękny instalator” to tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą kompozycją Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam teraz mówi, "piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona".

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. "Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym" – tak ocenia go Elżbieta Zapendowska. Jak pisał o albumie „Piękny instalator” Jarek Szubrycht, to „najlepsze piosenki bez happy endu”. Płyta została nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka Roku 2020.

Do Wsoli można dojechać bezpłatnym autobusem, który odjedzie o godz. 17 z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów). Powrót do Radomia po koncercie około godziny 20.

- Ze względów sanitarnych w autobusie będzie zajęta tylko połowa miejsc. Prosimy także osoby, które wybierają się na koncert o wydrukowanie, przeczytanie i podpisanie specjalnego oświadczenia. Druk do pobrania dostępny jest na naszej stronie internetowej. To i nam i państwu ułatwi i przyspieszy w sobotę procedury - wyjaśnia Tomasz Tyczyński.

Podpisany dokument należy zabrać ze sobą i przekazać pracownikom muzeum przy wejściu na teren koncertu.

Fot. Materiały prasowe/MWG Wsola

   
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *