Mazowieckie „Wierzby” dla muzeów w Radomiu, Warce i Szydłowcu

26 września 2021

W konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” kapituła wyłoniła 27 laureatów i przyznała 13 wyróżnień. Wśród nich znalazły się Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

 

"Wierzbę" otrzymało także Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (fot. archiwum).

 

To już XV edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik zainteresowanie było ogromne, a wybór najlepszych projektów nie należał to łatwych. O tytuł oraz nagrody finansowe – w tym roku to nawet 12 tys. zł – w jednej z sześciu kategorii ubiegało się aż 130 inicjatyw.

– Jestem pełen podziwu dla pracy i zaangażowania muzealników z naszego regionu. Nagrodzone projekty są nieszablonowe, ciekawe i potwierdzają, z jak wielką dbałością mazowieckie placówki przygotowują wystawy, wydarzenia czy książki. Cieszy mnie również fakt, że kultura wciąż jest w modzie i nie straciła na aktualności, a jej nowe wymiary prezentacji pozwalają dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców - podkreśla Adam Struzik.

Laureaci w sześciu katergoriach

Kapituła konkursowa wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach: najciekawsza wystawa organizowana przez większe muzea, najciekawsza wystawa organizowana przez mniejsze muzea, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt otwarty, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz w kategorii „Muzea w sieci”.

Wyróżnienie w kategorii "mniejsze muzea" otrzymała m.in. wystawa pt. „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.; w kategorii większe muzea ex aequo wystawa pt. „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; w kategorii projekt otwarty (równorzędna) projekt pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, w kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne” - pozycja pt. „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” pod redakcją Pauliny Szymalak-Bugajskiej z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

kat

 

Tags