Mazowieckie „Wierzby ” dla radomskich muzealników. Za wystawy, wydawnictwa, projekt edukacyjny, plakat

14 września 2023

Grad nagród i wyróżnień dla instytucji radomskich (a także jednej z Szydłowca) w XVII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.  Doceniono je w różnych kategoriach, m.in. najlepsza wystawa, projekt edukacyjny i wydawnictwo.

 

Laureatką "Wierzby" jest wystawa o radomskim przemyśle, którą można oglądać w Kamienicy Deskurów

 

W tegorocznej edycji rywalizowało w sumie 130 inicjatyw. Kapituła konkursowa wyłoniła 26 laureatów i przyznała 14 wyróżnień. Jak zauważa marszałek Adam Struzik wybór nie był łatwy. – Poprzeczka była podniesiona naprawdę bardzo wysoko, bo każda ze startujących w tym roku placówek zaprezentowała wyjątkowe projekty, wystawy czy wydawnictwa. To dzieła niezwykle kreatywnych i doświadczonych ludzi, którzy wiedzą, jak zachęcić mieszkańców i turystów do zwiedzania mazowieckich muzeów i poznawania naszej kultury - mówił podczas uroczystości wręczania nagród w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Radomski przemysł i Belotto

W kategorii „Wystawa” (organizowanych przez mniejsze muzea) I miejsce przyznano ekspozycji „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” zorganizowanej przez Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Kamienica Deskurów). Natomiast w kategorii przygotowanych przez większe instytucje   Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu I miejsce za wystawę „Muzeum Historii Radomia” (Dom Gąski i Esterki) podzieliło z ekspozycją „Bernardo Bellotto. W 300 rocznicę urodzin malarza" na Zamku Królewskim w Warszawie. III miejsce w tej kategorii przypadło wystawie pt. „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli" zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Dla "Malczewskiego" i Elektrowni

W kategorii "Projekt edukacyjny" III miejsce zajęło (wspólnie z Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) projekt pt. „Radomski Program Edukacji Historycznej" zorganizowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wyróżnienie w kategorii „Wydawnictwo muzealne” otrzymały:  katalog towarzyszący wystawie stałej w Muzeum Historii Najnowszej Radomia „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” wydany przez Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz „Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Nie zabrakło dobrych not dla plakatu. W tej kategorii II miejsce przypadło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu za plakat do wystawy pt. „Grupa Dziesięciu, 1932-1939, Zrzeszenie Artystów Krakowskich”.

kat