• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto Kazimierzowskie. Rewitalizacja remontuje kamienice i buduje nowe

19 sierpnia 2019

Miasto Kazimierzowskie, powoli, ale zmienia się. Poza renowacją kamienicy Deskurów i gruntownym remontem ratusza, czym zajmuje się miasto, odbudowywane są lub budowane kamienice. To inwestycje gminnej spółki Rewitalizacja.

 

Mieszkania przy Rwańskiej 17 czekają

Mieszkania przy Rwańskiej 17 czekają

 

10 mieszkań czeka już na nabywców w kamienicy przy Rwańskiej 17/Szewskiej 20. – Inwestycja jest ukończona, mamy pozwolenie na jej użytkowanie. Obiekt od Rwańskiej został odbudowany, a od Szewskiej zbudowany od nowa – mówi prezes Rewitalizacji Włodzimierz Konecki. Przyznaje, że inwestycja przedłużyła się aż o półtora roku. – Ze względu na spory prawne dotyczące granic działek; w pierzejach starych kamienic granicami są ściany i wynikł problem graniczny, ale dogadaliśmy się z sąsiadem – tłumaczy prezes Konecki.

Mieszkania w tej kamienicy są warte uwagi choćby z tego powodu, że poza miejscami garażowymi jest tu pierwsza w Radomiu winda samochodowa – zainstalowana od ulicy Szewskiej.

Koszt robót to ponad 6,5 mln; przy finansowaniu prac spółka korzysta z finansowania przez Polski Fundusz Inwestycyjny.

Remontowana jest także i obudowywana kamienica przy Wałowej 19/20/21a – od Bóżniczej – nr 4, 6 i 6a. Te spod numerów 21, 21a są odbudowywane, zaś spod numeru 19 i od strony Bóżniczej  – powstaną zupełnie nowe budynki. Bedzie w nich 37 mieszkań z 24  miejscami garażowymi. – Mamy jednak kłopot, bo założenie z 2016 roku, że wystarczy na renowację i odbudowę 12,5 mln zł nie sprawdziło się. Po ogłoszeniu przetargu na wykonawcę – najniższa oferta opiewała na 15 mln 100 zł – zabrakło nam 3 mln i przetarg unieważniliśmy. Teraz staramy się powiększenie kwoty pierwotnej do około 15 mln zł. Myślimy o sprzedaży działek w strefie przemysłowej, a jeśli to się będzie przeciągało, wystąpimy o wsparcie do Polskiego Funduszu Inwestycyjnego – wyjaśnia prezes Rewitalizacji.

Kolejny adres doskonale znany radomianom to Rynek 12, Wałowa 22 – w kamienicy przez lata mieściła się popularna apteka Kasprzykowskich. – Zakres prac jest bardzo szeroki, ale będą prowadzone etapami, bo w budynku są jeszcze mieszkańcy – podkreśla szef spółki.

Remont obejmuje oficyny: wschodnią i zachodnią oraz dziedziniec.

Na ten remont Rewitalizacja ma przyznane pieniądze unijne; dostanie 75 proc. dofinansowania od kwoty  4,5 mln zł.

bdb

Tags

Dodaj komentarz