• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto zachęca do tworzenia miejsc pracy. Przygotowało pakiety wsparcia dla przedsiębiorców

22 lutego 2016

„Pionier”, „Progres”, „Mikro” i „Idea” – tak nazywają się pakiety wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą w Radomiu rozwijać swoje firmy i tworzyć nowe miejsca pracy. Dziś program „Praca dla Radomia” zaprezentowano w urzędzie miejskim.

 

220216pakiet01

 

– Utworzenie Radomskiej Strefy Gospodarczej miało na celu wypracowanie narzędzi i skutecznych technik, które pozwalałyby na powstawanie nowych miejsc pracy. Proponowane przedsiębiorcom pakiety to konkretne propozycje ułatwiające przedsiębiorcom działalność gospodarczą i tworzenie nowych miejsc pracy – przypomina prezydent Radosław Witkowski.

Pakiet „Pionier” przeznaczony jest dla istniejących już firm, które chcą się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy. – W jego ramach oferujemy organizacje giełd pracy, tworzenie bazy o nieruchomościach miejskich i prywatnych, zwolnienia z lokalnych podatków, m.in. od nieruchomości i środków transportu. Pakiet obejmuje także program stażowy dla studentów i możliwość udzielenia upustu w czynszu do wysokości 99 proc., jeśli inwestor dzierżawi grunt od gminy – wymienia Jerzy Zawodnik, wiceprezydent odpowiedzialny w mieście za sprawy gospodarcze.

W zakres pakietu „Progres” wchodzi wsparcie podobne jak w przypadku „Pioniera”, jak również przydzielenie opiekuna dla firmy, uruchomienie specjalne infolinii – 0-800-INVEST – dla przedsiębiorców i inwestorów, dostęp do uzyskania finansowania zwrotnego. Z kolei pakiet „Mikro” obejmuje m.in. zwolnienie od podatku od nieruchomości dla bezrobotnych absolwentów lub osób rozpoczynających działalność gospodarczą, konkursy na najlepsze prace dyplomowe i projekty biznesowe.

Pakiet „Idea” przeznaczony jest dla działalności innowacyjnej oraz prac badawczo-naukowych; w tym przypadku chodzi o komercjalizację innowacyjnych projektów, pomoc w dostępie do źródeł finansowania inwestycji, w planach jest również utworzenie miejskiego inkubatora z dziedziny IT.

Prezydent Zawodnik podkreśla, że wszystkie pomysły na rozwój Radomskiej Strefy Gospodarczej magistrat cały czas konsultuje z przedsiębiorcami. – Traktujemy ten wydział (RSG) jako firmę usługową, która ma świadczyć na rzecz przedsiębiorców w ten sposób, by czuli się przez nas dopieszczeni – zapewnia Zawodnik.

Działania i wsparcie miasta chwalą sami biznesmeni. – Jesteśmy firmą, która produkuje elementy złączne, głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Już wiele skorzystaliśmy z pomocy biura obsługi inwestora urzędu miejskiego, dlatego zachęcam wszystkich przedsiębiorców, także tych małych, jak nasza firma, aby się nie obawiali i przyszli tutaj, ponieważ są tu ludzie kompetentni, którzy pomogą przeprowadzić przez gąszcz przepisów i innych wymogów – przekonuje Piotr Kotkowski.

Firma Supron 3 także skorzystała z pomocy miasta: jako uczestnik Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwolniona została z lokalnych podatków, korzysta ze wsparcia merytorycznego, znalazła się w bazie terenów inwestycyjnych, dzięki czemu wybudowała halę i uruchomiła w niej produkcję. – Funkcjonujemy na radomskim runku 20 lat. Zaczynaliśmy od  trzech osób, dziś pracuje u nas prawie 70 – opowiada Grzegorz Starzomski.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz