Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Resursie czytanie scenariusza i film

20 kwietnia 2022

Dzisiaj, 20 kwietnia, Resursa wraz z VI LO im. Jana Kochanowskiego organizują Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zapraszają radomian na dwa bloki uroczystości. Pierwszy z nich rozpocznie się na placu po synagodze przy ul. Bóżnicznej, gdzie młodzież oraz przedstawiciele władz miejskich złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia.

 

Kadr z filmu "Kwartet Beethovena"

 

Drugą część uroczystości odbędzie się w Resursie. O godz. 18 aktorzy Teatru Resursa rozpoczną czytanie performatywne (z udziałem publiczności) scenariusza spektaklu teatralnego na motywach powieści Jehoszuy Perlego "Żydzi dnia powszedniego" w adaptacji Grzegorza Bartosa. Bezpośrednio po tym wydarzeniu odbędzie się premierowy pokaz pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego przez Resursę pt. "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka.

Film przedstawia autentyczną historię Waldemara Nowakowskiego, który podczas okupacji przedzierał się do getta na Glinicach, by tam pobierać lekcje gry na skrzypcach u najlepszego radomskiego profesora  Pawła Gisera.

W rolach głównych: Jerzy Walczak jako Paweł Giser, Błażej Radecki jako Waldemar Nowakowski, Tomasz Makuch jako Stefan, Adam Wojciechowski jako Herman Gisser.

Tags