• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miliony złotych dla Radomia z budżetu marszałka. Trafią m.in. do szpitali i na modernizację dróg

12 lipca 2017

9,2 mln zł z budżetu województwa trafi do radomskich szpitali i instytucji kultury. Pieniądze zostaną także przeznaczone na modernizację dróg. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego.

 

Pieniądze dostanie m.in. skansen

Pieniądze dostanie m.in. skansen

 

Szpitale radomskie otrzymają w sumie ponad 6,2 mln zł. Do placówki w Krychnowicach trafi blisko 2 mln zł.  – Zostaną one przeznaczone na dostosowanie pawilonów szpitalnych do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, wykonanie nakładki asfaltowej na drodze stanowiącej główny dojazd do pawilonów 5, 6, 7 i 8 oraz budynków technicznych, w których mieszczą się pralnia, kuchnia, warsztaty i zaopatrzenie, zakup wyposażenia kuchni i pralni, a także na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji budynku zabytkowego „Dworku” – wylicza rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska.

Z kolei szpital na Józefowie otrzyma 4,2 mln zł z przeznaczeniem na doposażenie placówki w niezbędny sprzęt specjalistyczny na potrzeby bloku operacyjnego, oddziałów kardiologicznego, neurologicznego, chirurgicznego, kardiochirurgii oraz okulistycznego.

Będą lepsze drogi

W budżecie Mazowsza znalazły się także dodatkowe pieniądze na rozbudowy i modernizacje dróg wojewódzkich. – 1,2 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 727 w miejscowości Wola Więcierzowa i Gliniec (powiat przysuski). Dodatkowo znajdą się fundusze na poprawę bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej nr 740 w Bielisze (powiat radomski) – 300 tys. zł, oraz przebudowę i poprawę odwodnienia na drodze nr 730 w Grabowie (powiat kozienicki) – 100 tys. zł.

Zyskają instytucje kultury

 

Radomskie placówki kulturalne z otrzymają w sumie ponad 1,2 mln zł. – Muzeum im. Jacka Malczewskiego przeznaczy 130 tys. zł na zakup busa do przewozu eksponatów, natomiast  „Elektrownia”  66 tys. zł na zakup sprzętu wideo do realizacji dokumentacji filmowej wystaw oraz 103 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego oraz fotograficznego – informuje Milewska.

Z kolei do Muzeum Wsi Radomskiej trafią w tym roku 964 tys. zł. Zostaną one przeznaczone na realizację projektu „Wokół wiejskiej zagrody. Modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w radomskim skansenie”. W 2018 r. na ten cel placówka otrzyma kolejne pieniądze – blisko 5 mln zł. – Projekt ten będzie polegał na stworzeniu zespołów funkcjonalnie powiązanych ze sobą obiektów zabytkowych odzwierciedlających historię i kulturę południowych terenów województwa mazowieckiego – wyjaśnia Marta Milewska. Podczas robót budowlanych zostanie wymienione pokrycie dachowe na pięciu obiektach oraz prace konserwatorskie w wiatraku i kościele p. w. Św. Doroty z Wolanowa, a także zakup i montaż organów kościelnych oraz dzwonów do Dzwonnicy z Wielgiego. Ponadto zostanie wybudowana wiata ekspozycyjna. Na terenie skansenu powstaną ciągi piesze a także obszar relaksacyjno-edukacyjny pn.: „Mała wioska”.

Dodatkowe fundusze otrzymają także radomskie biblioteki. Biblioteka Pedagogiczna dostanie ponad 199 tys. zł na termomodernizację budynku filii w Lipsku oraz wykonanie iluminacji zewnętrznej.

kat

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz