Reklama
Reklama

Minister sprawiedliwości zdecydował. Są nowi prezesi Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Radomiu

9 lutego 2024

Radomskie sądy – okręgowy i rejonowy – mają już swoich prezesów. O ich powołaniu zdecydował  minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nieobsadzone od drugiej polowy grudnia 2023 r. stanowiska powierzył on sędziom: Michałowi Gałkowi i Markowi Miłoszowi.

 

Oba sądy mają już prezesów

 

- Informacja o nominacjach dotarła do nas dzisiaj. Nowi prezesi obejmą rozpoczną swoją pracę na nowych stanowiskach od poniedziałku, 12 lutego - mówi rzecznik SO w Radomiu Arkadiusz Guza.

Dotychczas sędzia Michał Gałek był przewodniczącym I Wydziału Cywilnego SO w Radomiu, a sędzia Marek Miłosz orzekał w II Wydziale Karnym SR w Radomiu.

Sędziowie głosowali

Jak już pisaliśmy, minister sprawiedliwości wybierał nowych prezesów spośród kandydatur wskazanych wcześniej przez zgromadzenia sędziów. (Byłą to dla niego jedynie opinia, z którą nie musiał się zgodzić). Najwięcej - 17 głosów - otrzymał od członków zgromadzenia sędzia Marcin Kobylski, przewodniczący III Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonaniem Orzeczeń w Sądzie Okręgowym w Radomiu, a o dwa głosy mniej zgromadzenie przyznało sędziemu Michałowi Gałkowi.

Z kolei sędziowie z SR skazali jako przyszłego prezesa na Grzegorza Wysmolińskiego z VII Wydziału Cywilnego, który zdobył 23 głosy, natomiast 11 głosów uzyskał sędzia Marek Miłosz.

Ziobro powołał, Bodnar odwołał

Jak już pisaliśmy, 18 grudnia 2023 r. skończyła się kadencja byłej prezes Sądu Okręgowego w Radomiu Marty Łobodzińskiej i jeszcze poprzedni minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, powołał na jej miejsce prezesa Sądu Rejonowego w Radomiu Stanisława Olchowego. Ten, aby objąć stanowisko w SO, musiał zrezygnować z prezesury w SR. Jednak 19 grudnia nowy minister Adam Bodnar uchylił nominację podpisaną przez Zbigniewa Ziobro i do tej pory w obu sądach były wakaty.

bdb

 

 

Tags