• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Młodzi piszą. Teraz będą rozmawiać podczas debaty literackiej w Radomiu

4 listopada 2020

Teatr Powszechny zaprasza w sobotę, 7 listopada o godz. 18 na debatę literacką. Tematem rozmowy będą inspiracje młodych pisarzy. Opowiedzą o nich sami twórcy. Do Radomia przyjedzie czołówka młodego literackiego pokolenia.

 

Wśród dyskutujących pisarzy będzie Olga Hund (z lewej)

 

Debata będzie złożona z dwóch części. Pierwszą poprowadzi Małgorzata Semil, tłumaczka i krytyczka teatralna, której gośćmi będą: Olgą Hund - laureatka Nagrody Conrada za debiut literacki w 2018 roku oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę „Psy raz drobnych"; Joanna Gierak-Onoszko - dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. Jej powieść „27 śmierci Toby'ego Obeda" znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike", a następnie wygrała plebiscyt na „Nike" czytelników; Grzegorz Bogdał - publikował opowiadania w „Chimerze" i „Twórczości", jest autorem scenariuszy do filmów krótkometrażowych. Jego debiutancka książka „Floryda" została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz"; Ziemowit Szczerek - pochodzący z Radomia dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką", „Gazetą Wyborczą", „Krytyką Polityczną" i „Nową Europą Wschodnią". Laureat Paszportu „Polityki", nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej „Nike" i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus".

Drugą część poprowadzi Michał Pabian, dramaturg, twórca adaptacji teatralnych, autor tekstów dramatycznych. Zaproszeni na tę część debaty są: Zyta Rudzka - pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej Gdynia, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistka Nagrody Literackiej „Nike"; Dominika Słowik - nominowana do 11. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za debiutancką powieść „Atlas: Doppelganger". Jej druga powieść, „Zimowla", została uhonorowana Paszportem „Polityki" za rok 2019; Jakub Kornhauser - literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, edytor, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, Anna Cieplak - animatorka kultury, aktywistka miejska i pisarka związana z „Krytyką Polityczną". Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto".

Bilety w cenie 5 zł można kupić w kasach teatru.

Organizatorzy zapewniają, że przestrzegane będą wszystkie przepisy bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym.

Transmisję online z debaty będzie można śledzic w mediach społecznościowych. Wydarzenie będzie dostępne również w sieci.

           
Tags