Młodzi plastycy się sprzedali

11 marca 2007

„Krasnobród 2006” to motyw przewodni aukcji prac plenerowych zorganizowanej przez Szkołę Plastyczną im. Jacka Malczewskiego, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Aukcję poprzedziła wystawa - Sprzedając prace uczniów chcemy zdobyć pieniądze na rzecz szkoły – wyjaśnia dyrektor placówki Krystyna Szymańska. - Pięćdziesiąt procent uzyskanej kwoty przechodzi w ręce autora, druga połowa zostanie przeznaczona na przyszłoroczny plener organizowany już od kilku lat przez szkołę.

Z siedemdziesięciu siedmiu wystawionych na aukcji obrazów większość znalazła swoich nabywców. Wylicytowane ceny wahały się od 10 do nawet 200 zł. Autorką najbardziej docenionych przez publiczność prac była Agnieszka Woźniak, uzdolniona uczennica szkoły. Jeden z jej obrazów został sprzedany za 200 zł. - Praca na plenerze jest okupiona wielkim wysiłkiem, trwa on od niedzieli do niedzieli - zdradza Agnieszka. - Jesteśmy w tym czasie bardzo zmęczeni. Jednak warto, ten tydzień daje nam więcej niż cały rok pracy w szkole.

Nabywcami prac są głównie rodzice i dziadkowie młodych artystów, którzy licznie przybywają na aukcje, by wspierać szkołę swoich pociech.

W jaki sposób wybierane są prace na aukcję? – Selekcji dokonują nauczyciele podczas pleneru - opowiadają Anna Klochowicz, Monika Ziętkowska i Maria Gajewska. - Każdy z nas w tym czasie namalował około dziesięciu prac. - W ciągu siedmiu dni byliśmy w różnych miejscach, gdzie podpatrywaliśmy krajobrazy, które staraliśmy się namalować.

Marysia jest także autorką obrazu olejnego, który został zlicytowany za 140 zł. W sumie  szkoła zebrała 2.620 zł.

A następna aukcja już za rok...