• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Mobilizacja w WOT. Wszyscy żołnierze będą pomagać w walce z koronawirusem

30 października 2020

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej.

 

Fot. WOT

 

Wczoraj przekroczony został próg 20 tys. nowych zakażeń. W planach WOT został on zdefiniowany jako „trigger” uruchamiający przejście formacji do działań przeciwepidemiologicznych o dużej intensywności. Wszyscy żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stawią się dziś w swoich jednostkach.

- Rozpoczynamy jeszcze aktywniejsze działania, mające na celu wsparcie służy zdrowia i innych instytucji. Dziś wszyscy żołnierze 6 Mazowieckiej BOT stawią się w swoich batalionach, dostaną na miejscu dalsze dyspozycje, odbędą także dodatkowe szkolenia z zarządzania kryzysowego - tłumaczy płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady WOT.

WOT w każdym szpitalu

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu; obecnie takie zadania wykonują w 262 placówkach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa; obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 225 punktach.

Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.

Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy.

Pomogą policjantom

WOT wesprze również policję przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym. Obecnie codziennie zaangażowanych jest w takie wsparcie około 500 żołnierzy. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze, w których żołnierze WOT wykonują te zadania samodzielnie w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

kat

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *