• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Mobilne aparaty RTG trafiły do szpitali w Radomiu i regionie

13 stycznia 2021

Siedem mobilnych aparatów RTG za blisko 2,8 mln zł trafiło do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

 

 

 

 

 – Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach. Zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd m.in. nasza decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa - wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Niewielki, lekki, kompaktowy

Aparaty RTG marki Samsung GM 85 to nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest niewielki – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Są też bardzo wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko cztery godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Ponadto posiadają funkcję "remote view", dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych.

Pacjenci bardziej bezpieczni

Szybka reakcja samorządu Mazowsza na potrzeby szpitali to większe bezpieczeństwo pacjentów, zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Niestety statystki nie pozostawiają złudzeń. Osób chorych na COVID-19 jest z dnia na dzień coraz więcej, a gwarancją skutecznego leczenia jest nie tylko doświadczona i świetnie wyszkolona kadra. Ogromne znaczenie ma tu również profesjonalne zaplecze techniczne, czyli specjalistyczny sprzęt. Mamy tego świadomość, dlatego bardzo angażujemy się w realizację naszego projektu unijnego - podkreśla.

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do: Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, placówek w Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu.

kat

Tags