Moc Muzeów 2021. Wystawy w Elektrowni i u Gombrowicza oraz… dzień u „Malczewskiego”

14 maja 2021

Noc Muzeów w tym roku, niemal jak wszystko inne, będzie nietypowa. Instytucje w Radomiu i regionie zapraszają głównie na wydarzenia, które nie mogły być z powodu pandemii, szerzej dostępne. „Malczewski” zdecydował, że zaprosi gości… w dzień.

 

fot. Marcin Kucewicz/Elektrownia

 

Wewnątrz, na zewnątrz i na patio

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w sobotę, 15 maja będzie zamknięte w stałych godzinach, na zwiedzanie zaprasza natomiast od godz. 18 do 23. Będzie można zobaczyć aktualne wystawy: Sławomira Marca pt. „Otchłanie i labirynty” oraz Ryszarda Waśki pt. „Piękno idei”. Na zewnątrz Elektrowni, w ramach cyklicznego projektu „Kadry pod napięciem”, udostępniony zostanie mural Franciszka Maśluszczaka „Podziwianie”. Ogłoszone zostaną też wyniki konkursu fotograficznego „Tańcz”. Będzie to  również jedna z ostatnich szans, aby na tarasie Elektrowni obejrzeć tańczącą rzeźbę Marii Koras.

Na patio w otoczeniu malarstwa Franciszka Maśluszczaka będzie można odpocząć przy kawie i domowym cieście z Café Elektrownia.

Na zewnątrz budynku zostanie zamontowany ekran, na którym osoby oczekujące na wejście będą mogły obejrzeć koncerty, wywiady z artystami i dokumentacje wystaw, które odbyły się w Elektrowni.

Wstęp – 1 zł.

Gombrowiczowskie plakaty

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza do godziny 22. Dostępna będzie stała ekspozycja placówki poświęcona pisarzowi. Można na niej zobaczyć m.in. pióra, którymi posługiwał się Witold Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która (jak twierdził) przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. wannę z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów w Vence na południu Francji czy nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza.

Ale muzeum specjalnie zaprasza na wystawę Gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z całego świata. Ekspozycja jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli.

Organizatorzy chcieli, żeby nadesłane plakaty były zapisem osobistych interpretacji tekstów jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański.

Atrakcje w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

W godz. 18 -22 w dworku  zaprezentowane zostaną po raz pierwszy nowo zakupione zbiory oraz dary przekazane do muzeum przez prywatnego kolekcjonera. Będą to cenne zabytki, głównie rzemiosła użytkowego, m.in. szafa z bogatą dekoracją architektoniczną z końca XVII wieku, stół późnorenesansowy, wyjątkowy okaz włoskiej, rzeźbionej ławy renesansowej.

W Kordegardzie do obejrzenia będzie wystawa "60 lat muzeum w fotokadrach– fotografie z lat 1961-2021", zaplanowano też pokaz filmów o tematyce czarnoleskiej.

W Amfiteatrze wykład online wygłosi dr Tomasz Lawenda z Katedry Historii Literatury Polskiej UMCS w Lublinie pt.: „Topografia fraszek Jana Kochanowskiego”;odbdęzie się także projekcja online koncertu w wykonaniu dzieci z Niepublicznej Szkoły  Muzycznej w Radomiu. Usłyszymy m.in. utwory J.S. Bacha Inwencję dwugłosową F-dur, Etiudę c-mol op.46 nr 5 Hellera, Kołysankę H. Villa-Lobosa, Walca E.Griega, Starodawną piosenkę, Fandanguillo na gitarę. Uczniowie zaprezentują również Fraszki Jana Kochanowskiego.

Wydarzenia będą transmitowane na portalach społecznościowych Facebook i YouTube.

Wszystkich chętnych muzeum zaprasza na spacer po iluminowanym parku. Dostępna jest aplikacja mobilna z grą terenową Jan Kochanowski "Miłość i twórczość".  Dokładne informacje  w budynku Kordegarda.

"Malczewski" nie nocą, a w dzień

Noc Muzeów w "Malczewskim" w tym roku, wyjątkowo, odbędzie się... w dzień. Placówka zaprasza w godzinach otwarcia na zwiedzanie wszystkich, także czasowych, ekspozycji bezpłatnie. Czekają: "Historie w torebkach zaklęte", "Gawęda Tatrzańska Tytusa Chałubińskiego", "Dzikie Ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego", a także ekspozycje stałe poświęcone:  twórczości Jacka Malczewskiego, malarstwu polskiemu XIX i XX wieku, kulturom pozaeuropejskim, przyrodzie, prof. Leszkowi Kołakowskiemu, rodzinie Pinno, skarbom Piotrówki.
 
W Europejską Noc Muzeów 2021 Muzeum Wsi Radomskiej nie organizuje wieczornego zwiedzania ekspozycji, ale zaprasza do odwiedzenia skansenu w sobotę w godz. od 10 do 18 za symboliczną opłatą. W tym dniu obowiązuje obniżona cena biletu dla wszystkich zwiedzających – bilet wstępu 1 zł (plus opłata parkingowa).

Tags