„Mojra” na Malarni

25 stycznia 2007

Nową scenę na Malarni uruchamia radomski Teatr Powszechny. Pierwszy spektakl zostanie tam pokazany 28 stycznia. Na Malarni jest 80 miejsc dla widzów, a całość została odpowiednio przystosowaną do prezentacji spektakli.

Teatr otwiera nową scenę - Wcześniej na Malarni grane były "Szachy" Jana Kochanowskiego, jednakże teraz przestrzeń ta została odpowiednio przetworzona i będzie służyła głównie sztukom współczesnym – wyjaśnia Jolanta Korłub z biura promocji „Powszechnego”.

Przedstawieniem, które otworzy działalność sceny na Malarni, będzie spektakl "Mojra" na motywach powieści Chrystiana Skrzyposzka. Wcześniej był on grany w Mazowieckiem Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Sztukę polskiego pisarza, który wyemigrował do Niemiec reżyseruje Adam Sroka. Grają: Ewa Trochim i Krzysztof Krupiński.

Skrzyposzek przez blisko 20 lat zmagał się z ciężką chorobą. W wyniku operacji, którym musiał się poddać, był częściowo sparaliżowany, nie mówił. Pokonując ogromne cierpienie na nowo uczył się chodzić, heroicznie walczył z fizyczną niemocą, starając się w miarę godnie egzystować. Te dramatyczne doświadczenia wykorzystał w wydanej w 1996 roku powieści "Mojra". W maju 1999 roku popełnił samobójstwo.