• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Muzeum im. Jacka Malczewskiego znowu otwarte. Zaprasza zwiedzających

7 lutego 2021

Po długim okresie zamknięcia spowodowanymj pandemią Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest znowu otwarte dla zwiedzających. Ale nadal w rygorze sanitarnym. Niebawem będziemy mogli obejrzeć nową wystawę „Historie w torebkach zaklęte”. Ciekawe są też kolejne plany wystawiennicze.

 

 

W "Malczewskim" zapewniają, że od kiedy okazało się, ze rząd pozwolił naw2znowienie działalności muzeów, telefony w tej sprawie nie przestają dzwonić. Zwiedzający dopytują o otwarcie i możliwości zwiedzania. Dzwonią także szkoły zainteresowane lekcjami muzealnymi. - To duże zainteresowanie bardzo nas cieszy i postaramy się zagwarantować wiele ciekawych doświadczeń. Dlatego w czasie zamknięcia przygotowywaliśmy się do kolejnych, tegorocznych wystaw. Przygotowujemy się także do 100-lecia muzeum, które przypada w 2023 roku - wyjaśnia dyrektor Leszek Ruszczyk. Jednocześnie apeluje o przekazywanie pamiątek np.  filmów, zdjęć, biletów... - Nie chcemy ich zabierać, ale zamierzamy je udostępnić radomianom, by nasze 100-lecie było wielkim świętem - podkreśla.

300 torebek z historiami

Muzeum przygotowuje nową wystawę „Historie w torebkach zaklęte”, której wernisaż zaplanowany został na 19 lutego. Zaprezentowane zostaną torebki historyczne pochodzące z czasów od XIX do II poł. XX wieku. Będzie ich około 300. Zobaczymy m.in. torebki kolczugowe, koralikowe, pompadurki, a w drugiej części wystawy torebki etnograficzne z różnych stron świata: Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Eksponaty wypożyczono z wielu polskich muzeów, m.in. z Krakowa, łodzi, Zgierza, Warszawy, a także od kolekcjonerów prywatnych.

Poza torebkami na wystawie pojawią się stroje damskie z różnych epok (XIX - XX wiek) oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece.

Do 31 marca na widzów czeka także wystawa „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”. To ekspozycja prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci
i młodzieży, ale każdy miłośnik historii naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek.

Chałubiński i Pac-Pomarnacki

To jednak nie wszystko. W kwietniu Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprosi
na dwie nowe wystawy. Pierwsza to „Tytus Chałubiński – gawęda tatrzańska” organizowana z okazji 200-lecia urodzin. Zaprezentowana zostanie historia życia Chałubińskiego za pomocą pamiątek, obrazów, mebli – inscenizacji z okresu jego życia. Przygotowane zostaną pomieszczenia związane z jego działalnością. Eksponaty udostępnia Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Kolejną wiosenną będzie ekspozycja „Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” przygotowywana wspólnie z Lasami Państwowymi. Radomskie muzeum posiada bogate zbiory dotyczące Pac-Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki, i unikalne atlasy ptaków i jaj. W zasobach "Malczewskiego" są też maszynopisy, czasopisma, książki i inne wydawnictwa oraz również unikalny zbiór fotografii przyrodniczych i rodzinnych wykonanych przez L. Pac-Pomarnackiego. Na ekspozycji, poza wymienionymi, zaprezentowane zostaną także zostaną zbiory oologiczne (jaj ptasich) Leopolda Pac-Pomarnackiego. Zwiedzającym będzie towarzyszył w tle, odtwarzany w pętli wywiad z Leopoldem Pac-Pomarnackim z roku 1988, w którym opowiada on o swoich wojennych kolejach losu.

Skarby średniowiecza

Kolejną wystawę - „Skarby wieków średnich” - zaplanowano na sierpień. Przygotowało ją Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a prezentuje najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji. Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 400 zabytków: różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego.

Autoportret radomian

Natomiast jesienią swój wernisaż będzie miała wystawa „Radomian portret własny”. Będzie
to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia i jej wybitnych mieszkańców. - Poprzez portret chcemy pokazać wielkość i wyjątkowość Radomia. Będziemy mogli podziwiać portrety władców związanych z grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem. Na wystawie zobaczymy portrety i autoportrety najwybitniejszych radomskich malarzy, przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę - wymienia dyrektor Ruszczyk.

Ale największą atrakcją tej wystawy będzie zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”, w którym obejrzymy fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.

kat, bdb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *