Na cmentarzach tłumy

1 listopada 2007
Mimo kapryśnej pogody tysiące radomian i gości odwiedza nekropolie. Tłoczno jest zarówno na cmentarzu na Firleju, jak przy ul. Warszawskiej i Limanowskiego. Na tym ostatnim oraz na ewangelickim odwiedzający groby spotykają kwestarzy. Kwestuje Barbara Pikiewicz

Zbiórkę pienię, jak co roku zorganizował Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. - Na razie tylko pogoda jest kiepska - mówi Barbara Pikiewicz z komitetu. - Radomianie naprawdę są hojni, mamy nadzieję, że uda sie zebrać kolejne fundusze na odnowę grobowców.Waldemar Ochnia

Wśród wolontariuszy spotkaliśmy znanego radomskiego parodystę Waldemara Ochnię. - Jestem tu krótko, a pieniądze w puszcze muszę już czasami dopychać kluczami - cieszy się. - Poza monetami są też  banknoty. Przyznaje, że znana z telewizji twarz - choć satyrycznie przerysowana w programie Szymona Majewskiego - przyciaga odwiedzających cmentarz. - Ale to dobrze dla sprawy - podkreśla.Ryszar Fałek

Również wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek nie może narzekać na brak zainteresowania. - Podchodzą zarówno znajomi, których przecież mam wielu, jak i radomianie rozpoznający mnie ze zdjęć w gazetach czy telewizji - zaznacza.

Waldemar Kordziński, szef radomskiej PO uważa, że akcja jest coraz lepiej znana i radomianie traktują ją, jak dobrą tradycję. Jako jeden z nielicznych zachęcał przechodniów do wrzucenia pieniędzy do puszki
nawołując ich i informując o celu zbiórki - Tylko jeden mężczyzna mówił coś o dziadowaniu, pozostali przyjmują nas serdecznie - zapewnia.

- Proszę potrzymać i zobaczyć, jaka ciężka - mówi o swojej puszce Krystyna Suszyńska, przewodnicząca Partii Demokratycznej w Radomiu. - W ubiegłym roku byłam druga na liście osób, które uzbierały najwięcej - przypomina. - Może w tym roku będę pierwsza?

Także odwiedzający nekropolie pochwalają cel kwesty:

- Mieszkam w Warszawie, zawsze chodzę na Powązki. I tam i tutaj popieram akcję. Przecież chodzi o zachowanie pamięci po wszystkich ludziach, sławnych i niesławnych.

- Jest to bardzo cenna inicjatywa, warto ją popierać i ludzie naprawdę dają chętnie pieniądze. Watro to robić, aby utrwalać nasza historię.

- Na tym cmentarzu jest bardzo wiele cennych zabytków, trzeba je ratować aby zachować tradycje i kulturę.

- Ratowanie tych grobów to jest nasz obowiązek, musimy to zrobic dla przyszłych pokoleń.

Kwesta na cmentarzu przy ul. Limanowskiego będzie prowadzona jeszcze w piątek i w sobotę w godz. 10 -16, na cmentarzu ewangelickim zaś w godz. 9 - 18. Tam kwestuja głównie uczniowie "ekonomika".