Na czarno przy truskawkach

21 czerwca 2007
Osiemnastu Ukraińców nielegalnie pracujących przy zbiorze truskawek ujawnili policjanci z Grójca i Izby Celnej w Warszawie.  Ukraińcy mieli wizy turystyczne


Skontrolowano gospodarstwo rolne w gminie Jasieniec (pow. grójecki). - Otrzymaliśmy sygnał, że w tym gospodarstwie może funkcjonować nielegalny obóz pracy. Nie zwlekając policjanci przystąpili do działania – informuje rzecznik KWP  Tadeusz Kaczmarek.

Najpierw kontrolerzy stwierdzili, że rzeczywiście na plantacji truskawek pracownicy zbierają owoce, po czym wkroczyli podczas przerwy obiadowej, gdy wszyscy przebywali razem. - Okazało się, że wśród pracujących było 18 obywateli Ukrainy (7 mężczyzn, 11 kobiet), których paszporty przechowywał właściciel gospodarstwa. - Nie wyklucza się, że właścicielowi gospodarstwa przedstawiony zostanie zarzut nielegalnego rozporządzania cudzym dokumentem  – tlumaczy Kaczmarek.

Żadna z osób pracujących w tym gospodarstwie nie zeznała, aby pracowała pod przymusem. Okazało się jednak, że obcokrajowcy w paszportach mieli polskie wizy turystyczne, nie zezwalające na podjęcie legalnej pracy w Polsce. - W związku z tym decyzją odpowiedniego organu administracyjnego zostaną zobowiązani do opuszczenia terytorium Polski w ciągu 7 dni – zapewnia Kaczmarek.