Na pl. Jagiellońskim stanęła „aleja milionerów PiS”. Frysztak: Jeśli wygrają, znów sięgną do naszych kieszeni

4 września 2023

„Aleja milionerów”  pojawiła się dzisiaj na placu Jagiellońskim w Radomiu. Tekturowe figury polityków PiS i związanych z partią osób, które dorobiły się majątków czerpiąc zyski ze spółek skarbu państwa, zaprezentował poseł Konrad Frysztak (PO). W ruchliwym punkcie miasta, w czasie gdy rozpoczyna się rok szkolny młodzież najchętniej fotografowała się z Jarosławem Kaczyńskim.

 

Poseł Frysztak zaprezentował "aleję milionerów"

 

Milionerzy (bez cudzysłowu), którzy zawitali do Radomia mieli ze sobą walizki, a na nich napisy, ile wyniosły ich zarobki w ostatnich latach. Zanim poseł Frysztak zaczął wymieniać te sumy, z głośnika popłynął głos Kaczyńskiego, mówiącego m.in. o tym, że dla polityki nie idzie się dla pieniędzy i że jego partia zrobi porządek z "tłustymi kotami".  Frysztak wskazał, że prezes PiS jest ojcem wszystkich PiS-owskich milionerów, których wyhodował sobie przez osiem ostatnich - nawiązując do słynnej frazy Beaty Szydło - lat.

- Dorobili się na spółkach skarbu państwa, na instytucjach zależnych - przypomina Konrad Frysztak. I podaje: Tadeusz Rydzyk zarobił na swoje interesy 325 mln zł, Daniel Obajtek - najpierw wójt Pcimia i współpracownik Beaty Szydło, a potem prezes Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa, spółek energetycznych i o d kilku lat szef Orlen - 7 mln 200 tys. zł. Janusz Kowalski - przez ostatni rok ponad 2 mln zł 400 tys. zł i nawet nie wie, skąd je ma. Małgorzata Sadurska, która zasłynęła z wypowiedzi, dlaczego jest w zarządzie PZU, bo też ma polisę" - 9 mln zł. Maks Kraczkowski, były szef młodzieżówki PiS -  9 mln 400 tys. zł.

- Tych ludzi nie dotyczy drożyzna, inflacja. Stać ich na wyprawki szkolne, na wakacje. To są ludzie, którzy zarabiają miliony, bo drenują kieszenie Polek i Polaków. Kiedy my mamy ogromne rachunki za paliwo, Obajtek ma miliony. My mamy inflację i drożyznę zafundowaną przez PiS i Glapińskiego - oni mają miliony. Tak bawi się władza Prawa i Sprawiedliwości. I nie miejmy złudzeń, kiedy wygrają wybory, sięgną do naszych kieszeni. I będą wyciągać jeszcze więcej. Dlaczego? Bo przez osiem lat pokazali, ze potrafią wyhodować swoja kastę milionerów - przekonuje Konrad Frysztak.

Marek Kwiatkowski z Platformy podkreślił, że Radom to miasto, gdzie mediana dochodów oscyluje około 4 tys. zł. - Pan Obajtek - jak ostatnio podały media - zarabia 1,2 tys. zł na godzinę, a najniższa krajowa to 3, 6 tys. zł. Porównajmy to do pensji pracowników MOPS-u, szkół,szpitala. My mówimy: dość tego. Bo jeśli ci ludzie przyczyniali się do powiększania dochodu narodowego... Ale to jest tylko i wyłącznie wyprowadzanie pieniędzy ze skarbu państwa. Chcielibyśmy, aby 15 października ci ludzie odeszli w niebyt, by w kraju było wreszcie normalnie. Aby prawo znaczyło prawo, a "pis" "prezes i spółki" - mówi działacz Platformy.

bdb

 

Tags