Na ratunek zabytkom

16 stycznia 2008
Tylko do 15 lutego można ubiegać się o dotacje na remonty i konserwację zabytków. W tym roku samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 4,7 mln zł. Zyskał m.in. klasztor o. Bernardynów


- O dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach mogą starać się właściciele bądź zarządcy zabytkowych obiektów. Konieczne jest, aby był on wpisany do rejestru zabytków. Termin składania wniosków upływa 15 lutego – wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

W ciągu ostatnich pięciu lat na renowację zabytków przeznaczono ponad 20 mln zł, a z roku na rok fundusze na ten cel są coraz większe. W zeszłym roku dzięki pieniądzom  z budżetu województwa otrzymało około 135 zabytków. Był wśród nich m.in. klasztor ojców Bernardynów w Radomiu.

Dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się odnowić szereg obrazów, rzeźb, organów, ołtarzy i ambon. - Wiele małych wiejskich kościółków, perełek architektury sakralnej, otrzymało dotacje m.in. na odwodnienie fundamentów, remonty elewacji zewnętrznych, wymianę dachów, posadzek i chodników. Często pomoc ta była ostatnią szansą na uratowanie tych budowli – podkreśla Milewska.